Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Jaki powinien być prawdziwy kibic Borussii?

22 listopada 2010, 15:07, Maczuga
Jaki powinien być prawdziwy kibic Borussii?

Od wczoraj to pytanie nie opuszcza mojego umysłu, czy aby nie przesadzam ze swoimi opiniami? Czy uważam się za lepszego kibica od innych? Z pewnością nie! Każdy może być prawdziwym fanem, nie ważne jak długo związany jest z BVB. To czy co weekend od 15 lat zakładasz tą samą przy ciasnawą już koszulkę Rickena i z niecierpliwością siadasz przy TV lub komputerze, czy dopiero od tego sezonu zadeklarowałeś się wspierać naszą kochaną Borussię. Jesteś tak samo ważny dla klubu! Bo najważniejsze jest jak długo jeszcze będziesz z tą drużyną! Ostatnio na stronie dzieją się rzeczy niepokojące dlatego postanowiłem napisać ten felieton, niech każdy przemyśli swoje postępowanie i zastanowi się czy na pewno postępuje prawidłowo!

Zacznijmy od tego kto to taki ten kibic... a więc jest to bardzo zróżnicowana warstwa społeczna, najniższym jej szczeblem jest kibic niedzielny - Idzie na mecz raz na parę lat gdy Borussia jest w super formie i gra z Bayernem, od tygodni klub jest na topie i modnie jest pokazać się na stadionie z żółto-czarnym szalikiem. Na trochę wyższym poziomie znajduje się sympatyk klubu - identyfikuje się z drużyną, zna większość piłkarzy, pójdzie raz na jakiś czas na mecz. Mniej więcej orientuje się jaka jest sytuacja w klubie.

Od sympatyka wyżej w hierarchii jest właśnie kibic inaczej można go określić mianem fana - stara się być na większości meczów lub oglądać je w TV, bo jak wiadomo nie każdy z nas Polaków mieszka w Dortmundzie i nie każdy ma możliwość oglądania meczu live! Posiada klubowe akcesoria, szalik, w aucie może proporczyk lub nalepka z logo. Denerwuje się, jeśli nie może być na meczu ani go zobaczyć na żywo w TV, a już tragedia jak jest gdzieś na przyjęciu rodzinnym i nie widzi nawet podglądu wyniku. Wtedy podenerwowany zerka co chwile na komórkę, czekając na sms z info od kolegi. Zawsze ma w zanadrzu znajomych, którzy na pewno oglądają mecz i mogą mu takie info przesłać (pozdrowienia dla T-Maca, Murzyna i Zesika). Na pierwszym miejscu zawsze jest klub. Często fantazjuje na jego temat. Wyobraża sobie zwycięstwo z Schalke, zamyka oczy i widzi kapitana wznoszącego triumfalnie mistrzowską patere do góry. Cały tydzień czeka na weekend i następna kolejkę Bundesligi, a gdy sędzia gwiżdże po raz ostatni w meczu jego myśli są już przy następnym spotkaniu. Jego humor często jest uzależniony od wyniku. Gdy BVB wygrywa jest szczęśliwy i jego radość udziela się innym, gdy przegrywa on również czuję się przegrany. Błądzi myślami gdzieś przy niewykorzystanej sytuacji. Zadaje sobie w myślach pytanie: Nuri dlaczego uderzyłeś tak nie inaczej, czy Kuba mógł to zrobić lepiej lub czy na pewno był spalony w tej akcji.

Najwyższym stopniem miłości do klubu jest fanatyzm. To już jest wyższa szkoła jazdy, można powiedzieć, że wręcz opętanie. Dla fanatyka Borussia jest zawsze na pierwszym miejscu. Rodzina, dziewczyna czy praca schodzi na drugi plan. Grasuje na aukcjach internetowych i wydaje masę pieniędzy na gadżety klubowe. W dniu meczu zawsze liczy się tylko jedno - święte 90 minut. Fanatyk ucieknie nawet z pierwszej komunii swojego dziecka lub spóźni się na ślub przyjaciela by móc tylko pooglądać mecz. Okłamie żonę, matkę czy kochankę. Jest nawet w stanie udawać chorobę aby nie pójść do pracy lub szkoły gdy godziny jego obowiązków kolidują z meczem. Gdy klub jest w tarapatach finansowych jest w stanie przekazać mu swoje oszczędności, zrobić wszystko żeby tylko pomóc. Jeśli ktoś obraża jego klub to reaguje zdecydowanie i agresywnie. Nigdy nie pozwoli szargać dobrego imienia klubu. Dla fanatyka kibice największych rywali to ludzie nieczyści wręcz wykleci. Nawet udając szacunek w głębi duszy fanatyk myśli sobie niech szlag trafi Ciebie i ten klub... A życząc powodzenia w myślach dodaje...  ale w drugiej lidze! Fanatyzm w skrajnych przypadkach prowadzi do samo destrukcji, dziewczyna odchodzi, szef w pracy przestaje tolerować Twoje coraz biedniejsze wymówki. Ciągłe myśli o klubie przeradzają się w obłęd.  Wtedy należy już się leczyć!:)

Po za tą klasyfikacja znajduje się pseudokibic lub internetowy głupek - jest to ktoś kto tylko udaję prawdziwego kibica, często internetowy brud, totalne zero. Na siłę chce zademonstrować swoją miłość do klubu, a gdy temu się nie wiedzie szybko chowa się w swojej jaskini lub obsypuje drużynę obelgami. Często jest fanem jednego piłkarza, nie liczy się dla niego dobro klubu tylko to czy jego pupilek dobrze sobie radzi. Pseudo kibic lubi szum w okół swojej osoby. Sprawia mu przyjemność gdy wywoła kłótnię lub zwróci na siebie uwagę innych. Tak naprawdę nie jest ważny dla niego wynik, ważne jest żeby dowartościować się obrażając innych i przedstawiając siebie jako prawdziwego fana! Potrafi podszywać się pod sympatyka wrogiej drużyny tylko po to by wywołać wojnę, a później w pokazowy sposób triumfalnie stanąć w jego obronie. Najlepszy sposób walki z takim osobnikiem jest ignorancja. Działa to na takiego internetowego hooligana jak święcona woda na diabła. Załamany tym, że nikt nie zwraca na niego uwagi zabiera zabawki i idzie robić bałagan na inną stronę.

Gdy już wiemy na czym stoimy możemy sobie zrobić swój kibicowski rachunek sumienia i określić do jakiej warstwy należymy. Są też stany pośrednie pomiędzy poszczególnymi frakcjami jak i również przypadki indywidualne całkowicie nie pasujące do żadnego schematu. Najlepiej chyba być fanemkibicem. Ta grupa jest również najliczniej spotykana i najmilej widziana. Udzielając się na stronie Borussia.com.pl mamy szansę być internetowymi fanami i powinniśmy przestrzegać pewnych zasad, aby zdobyć zaufanie i szacunek innych użytkowników, jak i osób z redakcji. Każdy ma prawo udzielać się na tej stronie, wcale nie musi to być kibicfan BVB! Więc jaki powinien być internetowy kibic? Na pewno lojalny, wierny i obiektywny. Powinien bronić honoru klubu i swoimi wpisami reprezentować pewien poziom aby inni użytkownicy nie musieli się wstydzić przed ludźmi odwiedzającymi tą stronę. Bo przecież to jedyna poważna strona o naszym ukochanym klubie w Polsce i odwiedzają ją nie tylko fani drużyny z Dortmundu, ale również  fani naszych rywali, dziennikarze sportowi, nasza Polonia na obczyźnie i co najistotniejsze piłkarze Borussii, bo na pewno Kuba Błaszczykowski deklarował, że odwiedza naszą stronę. Jeśli On to robi to pewnie reszta Polaków też zagląda czasem żeby zobaczyć co ich rodacy o nich myślą. W ostatnim czasie na stronie panuje atmosfera wojny domowej, zawiązują się podziały na nowych i starych kibiców Borussii, lepszych i gorszych, na fanów Polaków w BVB jak i na fanów całej Borussii. Niebywały sukces naszej drużyny schodzi na drugi plan bo głównym tematem jest sytuacja Polaków w BVB i kłótnia o nich. Nie ważna jest drużyna tylko to czy grali Polacy... Nie róbmy z tej strony cyrku podobnego do tego z przed Pałacu Prezydenckiego. Nie chcemy przecież podzielić się na obrońców Polaków i resztę fanów. Oczywiście nikt nikomu nie broni być fanem naszego Polskiego trio, bo chyba każdy Polski kibic BVB jest dumny z tego, że nasi rodacy grają w jego ukochanym klubie. (sam jestem wielkim fanem talentu Kuby i byłem chyba jednym z największych zwolenników sprowadzenia Lewego do Dortmundu!) Nikt nikogo nie chcę stąd wypędzać, ani zwalczać Polskości. Nie mniej jednak jest to strona Borussia.com.pl i jak sama nazwa wskazuje najważniejszym jej elementem jest drużyna Borussii Dortmund, która w kadrze pierwszego zespołu ma 30 zawodników, a nie tylko 3!

Treść to jedna ważna sprawa, drugą jest styl. Ja sam nie jestem mistrzem polskiej ortografii ale staram się pisać tak aby inni nie musieli się pocić czytając moje wpisy. Naprawdę niewiele trzeba żeby napisać coś co później można zrozumieć. Niektóre wpisy wołają o pomstę do nieba, trzeba je przeczytać po kilka razy aby cokolwiek zrozumieć. Żyjemy w czasach gdzie są programy korygujące błędy a pisząc tekst można zawsze go przeczytać przed dodaniem komentarza. Wraz z Administracją strony podjęliśmy decyzję, że wprowadzamy większą selekcję komentarzy bo przez rozprzestrzeniającą się epidemię głupoty, szanowani użytkownicy nie chcą się wypowiadać i dyskusja pod newsem zamyka się tylko na tym czy grali Polacy, dlaczego nie grali i na kłótniach.

Dlatego apelujemy do wszystkich użytkowników strony aby przestrzegali tych kilku prostych zasad:

1. Przeczytaj jeszcze raz to co chciałeś/aś napisać zanim klikniesz dodaj!
2. Staraj się pisać zgodnie z zasadami języka polskiego.
3. Komentuj newsy zgodnie z ich tematyką, na dyskusję nie na temat jest miejsce na forum!
4. Na tej stronie cała drużyna jest najważniejsza! Staraj się być obiektywny ze swoją krytyką wobec zawodników, trenera, działaczy!
5. Nie obrażaj, członków drużyny, użytkowników strony oraz fanów i drużyn przeciwnych.
6. Nie odpowiadaj na prowokacje troli i wszystkich innych którzy próbują zwrócić na siebie uwagę w głupi sposób. Od tego są moderatorzy i administracja strony!

Wszystkie wpisy niezgodnie z powyższymi zasadami będą systematycznie usuwane. Nie wszystkim będzie się to podobało, niestety innego sposobu na przywrócenie ładu i kultury wypowiedzi nie ma. Jeśli ktoś nie potrafi uszanować pracy jaka wkładają tu osoby zaangażowane w rozwój serwisu nie będzie miał prawa głosu. Ta strona jest prowadzona przez fanów dla fanów! Jeśli komuś nie podoba się ta inicjatywa to zawsze może założyć własną stronę i tam zaśmiecać ją bzdurnymi komentarzami. Pozdrawiam Maczuga!

Źródło: -

56 komentarzy ODŚWIEŻ

22 listopada 2010, 17:58
Maczuga :-*
0 0
22 listopada 2010, 18:01
No fenomenalny artykuł, obowiązkowy dla każdego kibica naszej Borussii, niezależnie jaki stopień kibicowania prezentuje. Maczuga, pokłon dla ciebie, ten felieton był bardzo potrzebny!
0 0
22 listopada 2010, 18:15
Bardzo dobrze! Genialnie :) Jedyne co mi się nie podoba... Tytuł tego newsa powinien chyba brzmieć "Lewandowski - gole i zdjęcia z treningu".. myślę, że więcej osób by zerknęło - zwłaszcza tych /zainteresowanych/.
0 0
Neo
22 listopada 2010, 18:32
<brawo>
0 0
22 listopada 2010, 18:36
świetny felieton:)
pozwole sobie zacytowac zdanie ktore najbardziej mi sie spodobalo: "Bo najważniejsze jest jak długo jeszcze będziesz z tą drużyną!" swieta prawda:) Bo z tego co zauwazylem to jest duzo takich kibicow jednosezonowych, tym bardziej ze w skladzie jest 3 polakow to odrazu wielcy Fani Borussi, jak by tak nie daj boze nasi rodacy odeszli to automatycznie mamy mniej kibicow. Osobiscie mnie szlag trafia gdy widze u kolegow opisy GG typu: brawo BVB itp. rok temu jeszcze nie wiedzieli co to BORUSSIA DORTMUND.

Mam nadzieje ze CI kibice co pierwszy rok kibicuja BVB juz na zawsze beda Fanami Borussi:)
0 0
22 listopada 2010, 18:40
Bardzo mądrze napisany felieton.
0 0
22 listopada 2010, 18:46
Amen! :) Mi samemu chodził ostatnio po głowie pomysł z tekstem w podobnych klimatach ;) Oby dało to niektórym do myślenia (szczególnie frakcji "bez Polaków to Borussia w II lidze by grała")...

Proponuję kasować wszystkie wywody na temat Polaków, gdy news w ogóle nie będzie o nich traktował :]
0 0
22 listopada 2010, 19:07
Bardzo fajnie napisany aż miło się czytało :) szacun
0 0
22 listopada 2010, 19:11
swietnie napisane, ale wydaje mi sie , ze i tak co niektorzy nie zatrybia o co chodzilo autorowi tego artykulu albo poprostu nie beda chcieli sie dostosowac do jego apeli ...pozdrowienia dla maczugi
0 0
22 listopada 2010, 19:12
Maczuga-znakomity felieton.
0 0
22 listopada 2010, 19:32
Znakomita praca Maczuga. Zgadzam się z każdym słowem tego felietonu i polecam wszystkim dokładne jego przeczytanie i przemyślenie poruszonego problemu
0 0
22 listopada 2010, 19:36
zizu - trafna uwaga;) Osobiście powiem, że to, że nie za często komentuję newsy, nie oznacza wcale, że nie jestem sympatykiem/ fanem;) Poza tym kolejny świetny artykuł Maczuga, oby więcej takich, bo się miło czyta.
0 0
22 listopada 2010, 19:48
Świetny felieton. Uważam się za takiego mniejszego Kibica, chciałbym kibicować BVB jeszcze przez wiele lat.
0 0
22 listopada 2010, 20:00
Świetny tekst!
Zgadzam się z wszystkim co napisałeś. Dobrze, że wspomniałeś, że nie staż decyduje o tym, czy jesteś prawdziwym kibicem. Wśród "nowych" są też, Ci którzy wiedzą, że w Borussii nie gra tylko trójka Polaków..
0 0
22 listopada 2010, 20:04
No Maczuga kawał świetnej roboty :) Brawo :) jestem jak najbardziej za tymi zasadami :D
0 0
22 listopada 2010, 20:54
hehe dobra odpowiedź na moje bodajże wczorajsze słowa ;d dobra robota ;] treściwy i ciekawy
0 0
22 listopada 2010, 21:00
Ciekawy felietonik. Niezłe to porównanie do Pałacu Prezydenckiego ;)
0 0
22 listopada 2010, 21:04
Co tu dużo mówić, kawał świetnej roboty, może niektórzy wyciągną z tego lekcję.
0 0
22 listopada 2010, 21:17
Fanatyzm - jakbym czytal o sobie ***** chyba musze sie leczyc ... hehe :)
0 0
bhu
22 listopada 2010, 21:22
Super teskt - ale widze, że nic chyba nie wniósł. Widzę że nadal niektórzy uzurpują sobie mozliwość kibicowania BVB. Ja jestem z BVB od sezonu zwieńczonego wygraną z Juve, mozna powiedzeć że skusił mnie sukces drużyny, ale jak sie posypało to nadal z nimi byłem - dlatego skonczcie z tymi komentarzami przeciwko fanom Polaków w BVB - dajci szansę każdemu bo każdy z Was z jakiegoś powodu kibicuje BVB.
0 0
1  2  3    >
tabela ligowa
Drużyna M Z R P PKT
1. RB Lipsk 23 15 5 3 50
2. Bayern Monachium 22 15 4 3 49
3. VfL Wolfsburg 23 12 9 2 45
4. Eintracht Frankfurt 23 11 9 3 42
5. Borussia Dortmund 23 12 3 8 39
6. Bayer 04 Leverkusen 23 10 7 6 37
7. Union Berlin 23 8 10 5 34
cała tabela
ranking typerów
Użytkownik Punkty
1. JungKamil3 324
2. arturborussen 321
3. Boro 312
4. ewerthon 309
5. Kamil0079 309
6. jasiu85 306
7. kolekcjoner89 303
cała tabela

shoutbox

obywatelap
obywatelap godzinę temu

@staraerakloppa Podobno Wacek kiedyś w młodości przeskoczył Mur Berliński, żeby kupić tanie skarpetki w NRD ;) A tak na serio to dobrze, że było schowane to 150 mln euro zysku z poprzednich lat, bo bez tego klub już byłby w d.... Bayern na pewno też ma spore rezerwy. Pytanie tylko, jakim sposobem Uli je nagromadził ;)

F1066
F1066 2 godzin temu

W niedziele, 18:30

Borussen1909PL
Borussen1909PL 2 godzin temu

Kiedy jest losowanie pucharu?

Pawelinho
Pawelinho 3 godzin temu

staraerakloppa nom dokładnie hahaha

F1066
F1066 3 godzin temu

Przy wyniku 1:1 czekaloby nas dodatkowe 30 min. Po co tracic sily i ryzykowac niepotrzebne kontuzje.

mgrBezi
mgrBezi 3 godzin temu

Hahahaha

staraerakloppa
staraerakloppa 3 godzin temu

Wacke to sie modli aby jeszcze jedną herbate mu sie udało zaparzyć z tej samej torebki od początku roku :D

Pawelinho
Pawelinho 3 godzin temu

Oj tam on ma tam u siebie ołtarzyk z białą flagą oraz dywanik modlitewny po to, aby wymodlić jak mniejszą porażkę albo remis z bawarią hahaha

obywatelap
obywatelap 3 godzin temu

Wiem czego mi brakuje do atmosfery przed Klassikerem ... Okolicznościowego wywiadu, w którym Wacek wychwala Bayern :P I chyba go nie będzie, bo Wacek siedzi cicho po tym, jak pod koniec meczu w Pokalu zdjął maskę i krzyczał do sędziego "Idioto, a teraz gwizdaj!". Trochę go zjechali w mediach za to.

Pawelinho
Pawelinho 4 godzin temu

@RickenZMazowsza PW jak możesz.

Alex139
Alex139 Wczoraj, 16:47

Ciekawe, który drukarz sędziuje w sobotę w München...

Pawelinho
Pawelinho Wczoraj, 15:47

*gdzie za "eksperta" robi

Pawelinho
Pawelinho Wczoraj, 15:42

Ehh szkoda, że CL dalej w tym syfiastym obecnie polsacie, gdzie za eksperta przemytnik fajek związany z lecącym do 2. BL s03+1. Co do BL to dobrze, że eleven spoorts traci te rozgrywki skoro i tak je olewali.

stopter.
stopter. Wczoraj, 15:25

Od nowego sezonu LM dalej w polsacie, a LE i nowe rozgrywki w NENT-czyli tam gdzie bundesliga :>

Pawelinho
Pawelinho Wczoraj, 14:32

Hahaha fakt totalnie o nim zapomniałem

obywatelap
obywatelap Wczoraj, 14:25

Wolny jest jeszcze Nowy Górski z ogniem w oczach, który widział tylko Boniek. Jeżeli ktoś nie zna sytuacji z biografią Brzeczka, to niech nadrobi zaległości.

Pawelinho
Pawelinho Wczoraj, 13:46

*specjalista od fajek

Pawelinho
Pawelinho Wczoraj, 13:46

Albo idealny kandydat do fajek i potrącania pieszych znawca truskawek na torcie czyli Tomek Chajto.

Pawelinho
Pawelinho Wczoraj, 13:43

Darek Żuraw da radę!

Alex139
Alex139 Wczoraj, 13:41

Jak Rose się nie sprawdzi to tylko Franek Smuda!

Pawelinho
Pawelinho Wczoraj, 13:33

Albo w Fifie hahaha

CzarnoŻółtyKot
CzarnoŻółtyKot Wczoraj, 13:32

obywatelap Florian Kotlet xD dobre i zgadzam się ,że "Kotlet" może sobie trenować BVB ale co najwyżej w Football Managerze.

flammen
flammen Wczoraj, 13:29

jakich ideologii?

Pawelinho
Pawelinho Wczoraj, 13:27

*władzom

Pawelinho
Pawelinho Wczoraj, 13:27

No tak tylko powiedz to władzą klubów, aby nie mieszały jakichkolwiek ideologii z klubem.

Pawelinho
Pawelinho Wczoraj, 13:25

Oczywiście.

flammen
flammen Wczoraj, 13:24

Panowie, przypominam, że to strona jest ukierunkowana na Nasz Kochany klub, a nie wewnętrzne przekonania. Pozdrawiam.

Pawelinho
Pawelinho Wczoraj, 13:19

" teraz przyszła przesadna tęczowa pokuta ;)" rzekłbym przewrotnie tęczowa zaraza cytując pewnego profesora.

Pawelinho
Pawelinho Wczoraj, 13:10

No niestety. Sam nic do nich nie mam, ale ta ich ideologia narzucana innym jest idiotyzmem, który zniechęca ludzi do nich.

obywatelap
obywatelap Wczoraj, 13:07

Dla przypomnienia: dopiero 11 czerwca 1994 r. Bundestag podjął decyzję o wykreśleniu z kodeksu karnego kary za homoseksualizm. W latach 60. gejów ładowano do więzień tysiącami, a w 70. i 80. setkami. Mowa o zachodnich Niemczech, bo w NRD było trochę inaczej. A teraz przyszła przesadna tęczowa pokuta ;) Do poczytania: https://pl.wikipedia.org/wiki/Paragraf_175

statystyki

Użytkownicy online:
Gości online: 44
Zarejestrowanych użytkowników: 9033
Ostatnio zarejestrowany: andrew326

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Rozumiem