W pierwszym meczu Ligi Mistrzów UEFA 2024/25, ubiegłoroczny finalista, Borussia Dortmund zmierzy się z mistrzem Belgii Club Brugee. Poniżej najważniejsze informacje przed tym spotkanie.
Sytuacja wyjściowa: Po raz trzeci w ciągu ostatnich siedmiu sezonów Club Brugee i Borussia Dortmund stają naprzeciw siebie. Mistrzowie Belgii rozpoczęli zmagania w Jupiler Pro League z 13 punktami zdobytymi w siedmiu spotkaniach i zajmują pierwsze miejsce w tabeli. Po falstarcie (dwie porażki, jeden remis) w ostatnim czasie zanotowali cztery zwycięstwa z rzędu. Borussia Dortmund zajmuje drugie miejsce w tabeli Bundesligi (dwa zwycięstwa, jeden remis).
Bilans: Oba kluby spotkały się już cztery razy w rozgrywkach europejskich, zarówno u siebie, jak i na wyjeździe. Podczas gdy BVB odniosło trzy zwycięstwa w meczach u siebie i remis (4:5 po rzutach karnych latem 2003 roku, które liczy się jako zwycięstwo statystyczne, ponieważ po 120 minutach Borussia Dortmund prowadziła 2:1), bilans w meczach w Belgii jest wyrównany. W 1987 roku BVB przegrało 0:5 po dogrywce w drugim meczu 1/8 finału Pucharu UEFA, a w 2003 roku przegrało 1:2 w kwalifikacjach Ligi Mistrzów. W 2018 roku, na początku fazy grupowej, czarno-żółci szczęśliwie wygrali 1:0 po golu Christiana Pulisica w końcówce, a w listopadzie 2020 roku przy pustych trybunach zwyciężyli 3:0 (z powodu z pandemii koronawirusa).
Liga Mistrzów: Borussia Dortmund bierze udział w Lidze Mistrzów UEFA po raz dziewiętnasty (tylko 9 klubów brało w niej udział częściej). W dziewięciu z ostatnich jedenastu sezonów BVB dotarło do rundy pucharowej i w sumie trzy razy dotarło do finału (1997, 2013, 2024). Club Brugee gra w fazie grupowej po raz jedenasty (szósty raz w ciągu ostatnich siedmiu lat), ale tylko raz dotarł do 1/8 finału (2022/23).
Fakty o Club Brugee: Największy sukces na arenie międzynarodowej klub odniósł w latach 70., a następnie pod koniec lat osiemdziesiątych i na początku lat dziewięćdziesiątych. Największym sukcesem było dotarcie do finału Pucharu UEFA 1976 przeciwko Liverpoolowi (1:1 H i 2:3 A). W kolejnych latach Brugia dotarła do ćwierćfinału (1977 z M'gladbach) i finału (1978 przeciwko Liverpoolowi) w rozgrywkach o Puchar Europy. W 1988 (z Espanyolem Barcelona) i 1992 (z Werderem Brema), Belgowie dotarli odpowiednio do półfinału Pucharu UEFA i Pucharu Zdobywców Pucharów. Dla Brugii jest to jedenasta faza grupowa Ligi Mistrzów – o jedną mniej niż RSC Anderlecht. Z ostatnich 20 meczów u siebie w tych rozgrywkach tylko trzy zostały wygrane przez belgijski klub (plus sześć remisów i jedenaście porażek). Jednak miniony sezon, który zakończył się w Lidze Konferencji, Club Brugge pozostał niepokonany u siebie (sześć zwycięstw, trzy remisy) i dotarł do półfinału (1:1 H i 2:3 A z AC Fiorentiną). Rekord przeciwko niemieckim klubom to dziesięć zwycięstw, siedem remisów i 16 porażek. Bilans u siebie to: Dziewięć zwycięstw, dwa remisy, sześć porażek.
Fakty o Borussii Dortmund: BVB gra w fazie grupowej Ligi Mistrzów po raz dziewiąty z rzędu i w sumie po raz 19. W zeszłym sezonie BVB zwyciężyło w Newcastle (1:0), Mediolanie (3:1) i Paryżu (1:0), a jego bilans w ostatnich 27 wyjazdowych meczach Ligi Mistrzów jest niemal równy (jedenaście zwycięstw, cztery remisy, 13 porażek).
Przewidywane składy:
Club Brugge: Mignolet - Seys, Mechele, Ordonez, de Cuyper - Vetlesen, Onyedika - Skov Olsen, Vanaken, Tzolis - Nilsson
Borussia Dortmund: Kobel - Ryerson, Anton, Süle, N. Schlotterbeck - Can, P. Groß - Malen, Brandt, Adeyemi - Guirassy