Borussia Dortmund – BVB – aktualności (transfery, mecze, skład)
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Borussia Dortmund w finale UEFA Champions League! PSG 0:1 BVB

7 maja 2024, 19:44, Stanley
Borussia Dortmund w finale UEFA Champions League! PSG 0:1 BVB

Gospodarze znowu obili się o żółtą ścianę!

Borussia Dortmund podeszła do tego meczu nie chcąc podejmować ryzyka. Skupili się na szczelnej defensywie i wychodziło im to wzorowo.

Gospodarze przez całą pierwszą część spotkania dominowali, jednak nie potrafili wykreować wielu groźnych sytuacji. W 4. minucie piłka po raz pierwszy trafiła w ręce Kobela po lekkim strzale Ramosa. W 7. minucie Szwajcar interweniował po raz drugi, a tym razem obronił on lekki strzał z volley'a Mbappe. Dla gości dogodna sytuacja nadeszła w 18. minucie, kiedy mądrze zastawiający się Fullkrug podał do Ryersona, a ten z pierwszej piłki obił boczną siatkę. Następna akcja Paryżan w 31. minucie wyglądała na niebezpieczną, jednak szybki powrót czarno-żółtych poskutkował tym, że z ostrego kąta musiał oddać strzał Dembele, posyłając futbolówkę nad poprzeczką. Najniebezpieczniejszą kontrę BVB przeprowadziło w 35. minucie, kiedy Karim Adeyemi znalazł się na identycznej pozycji, jak w Der Klassikerze, niestety tym razem Donnarumma wyszedł z tego pojedynku górą. Przed przerwą petardę zza pola w środek bramki posłał Vitinha, do przerwy pozostał bezbramkowy remis.

W drugiej części spotkania goście również się postawili, a co za tym idzie, mogą cieszyć się z wymarzonego finału.

Już od samego początku było gorąco pod bramką Borussii Dortmund, bo dwie minuty po rozpoczęciu gry w słupek trafił Zaire-Emery, z pozycji, z której wystarczyło zmieścić się w przestrzeń, gdzie nikogo nie było. Jednak magiczna przygoda Borussii trwała, gdy w 50. minucie wrzutkę z rzutu rożnego na gola zamienił Mats Hummels. Gospodarze wznowili ataki, a w 60. minucie celne podanie na skraju pola karnego otrzymał Ramos, który miał szansę zaskoczyć goalkeepera swoim mocnym strzałem bez przyjęcia, który ominął bramkę. Minutę później mocny strzał z lewej strony posłał Mendes, piłka nabrała takiej rotacji, że obiła prawy słupek bramki, a serca kibiców z Dortmundu zabiły szybciej. Gregor Kobel refleksem kolejny raz musiał wykazać się w 80. minucie, kiedy Kylian Mbappe chciał umieścić futbolówkę przy bliższym słupku, ale Szwajcar był dzisiejszego wieczora niezawodny. Następna sytuacja dla PSG nadarzyła się przy okazji wrzutki z rzutu wolnego, a strzał z głowy tuż obok metalowego pręta posłał Marquinhos. Nie można się oszukiwać, że goście czyste konto zawdzięczają szczelnej defensywie i świetnym paradom Kobela, bramkarz swoją jedną z najlepszych parad zanotował w 86. minucie, broniąc czubkami palców strzał Mbappe i zbijając uderzenie na poprzeczkę. Poprzeczka była obita ponownie w 88. minucie, kiedy Vitinha wystrzelił drugą petardę w tym spotkaniu, a Gregor Kobel stał w tym momencie nieruchomo.

UEFA Champions League
Paris Saint-Germain - Borussia Dortmund

PSG: Donnarumma - Hakimi, Marquinhos (c), Beraldo, Mendes - Zaïre-Emery (Lee 76'), Vitinha, Fabián (Asensio 63') - Dembélé, Ramos (Barcola 64'), Mbappé
Rezerwa: Navas, Tenas, Ugarte, Danilo, Kolo Muani, Mukiele, Soler, Škriniar, Zague
Trener: Luis Enrique

BVB: Kobel - Ryerson, Hummels, Schlotterbeck, Maatsen - Can (c), Sabitzer - Sancho (Süle 67'), Brandt (Nmecha 85'), Adeyemi (Reus 56') - Füllkrug
Rezerwa: Meyer, Lotka, Özcan, Haller, Wolf, Moukoko, Malen, Wätjen, Bynoe-Gittens
Trener: Edin Terzić

Bramki:
0:1
Hummels (50. Brandt)

Żółte kartki: Dembele, Hakimi - Sabitzer, Hummels
Sędzia: Daniele Orsato
Widzów: 46 435

Źródło: www.borussia.com.pl / Foto: www.bvb.de
28 komentarzy ODŚWIEŻ
7 maja 2024, 23:48
To jest niesamowite! Nie do opisania co czuje w tym momencie każdy kibic BVB, tyle lat czekania na tą chwilę - w końcu!!!!! Coś pięknego.
PS. Historia na film gdyby Marco zwieńczył karierę w Dortmundzie z pewnym pięknym srebrnym trofeum!
22 0
7 maja 2024, 23:49
Jesteśmy w finale LM w Londynie!!!!
BVB z ET, jak JK 11 lat temu. Kto wierzył w to jeszcze kilka godzin temu?
Słupki, poprzeczki to strzały niecelne, jakie to ma teraz znaczenie. Szczęście sprzyja lepszym, jeszcze tylko jeden mecz i ''We are the Champions''!!!
Gratulacje dla chłopaków i ET. Najważniejszy jest wynik, taktyka znowu się powiodła.
16 0
7 maja 2024, 23:53
Powinniśmy odkupić tą bramkę na którą atakowało PSG w drugiej połowie. Powinna trafić do klubowego muzeum, to było niemożliwe co ona wybroniła, sam BÓG chciał widzieć BVB w finale.
11 0
7 maja 2024, 23:54
Wielkie gratulacje za awans dla wszystkich , którzy się do niego przyczynili. Wiele emocji i wiele nerwów. Warto było. Liga Mistrzów jak widać rządzi się swoimi prawami i każdy mecz może być inny. Dzisiaj specjalne brawa dla całego bloku defensywnego z wisienką na torcie w postaci niezłomnego Matsa Hummelsa. Zero straconych goli z tak nastawionym ofensywnie przeciwnikiem budzi szacunek. Zmiany i gra zmienników to trochę inna sprawa, ale cel podobno uświęca środki.
13 0
8 maja 2024, 00:03
w czasie meczu przeszła mi taka myśl przez głowę, że jak strzelimy bramkę ET wpuści zaraz Marco, żeby zagrał w tym meczu i... niestety zrobił to.
1 0
8 maja 2024, 13:40
Mnie tez. Jak zobaczylem, ze wchodzi prawie na cala druga polowe, to zaczalem miec obawy...
Nmeche jak zobaczylem przy linii to tez. Gosc totalnie poza gra...
2 0
7 maja 2024, 23:55
Bycie kibicem BVB to sinusoida emocji. Z jednej strony słaba liga w wykonaniu ET, z drugiej jednak strony szansa na wielkie trofeum. Może w tym jest metoda, bo dla takich chwil warto kibicować.
12 0
8 maja 2024, 00:06
Aż stronę wywaliło z zachwytu. Coś niesamowitego, coś niewiarygodnego. Terzic ma teraz takie plecy, że klękajcie narody. Dużo szczęścia, ale to one sprzyja lepszym. Ważne, że nie spuchlismy
6 0
8 maja 2024, 00:13
Po losowaniu powiedziałem "no to finał z Bayernem i rewanż na Wembley " wszyscy śmialiscie się z tego .

A my wygraliśmy grupę śmierci i fazę pucharowa graliśmy bardzo dobrze . Teraz nic nam nie zostaje jak zdobyć ten puchar.HEYA BVB
6 0
8 maja 2024, 00:13
Mamy to. Mamy finał Ligi Mistrzów. Brawo drużyna!!! Brawo trener!!!! Na analizę meczu przyjdzie czas
10 0
8 maja 2024, 00:33
Niech ten film trwa jak najdłużej! Wszyscy gramy dla Reusa który podniesie 1 czerwca 2024 roku srebrny puchar Ligi Mistrzów w geście tryumfu! Heja BVB!
12 0
8 maja 2024, 00:39
on zasłużył na ten puchar jak mało kto, ale od tego czasu mineło już kilka lat. Marco truchta po boisku od dawna, to nie jest kwestia miesięcy, a lat!!!
6 0
8 maja 2024, 00:51
Brawo drużyna, brawo ET. Bohater dwumeczu? Dla mnie Mats Hummels. To co on wyprawiał w defensywie. Oglądam BVB od 2012 roku i obecny sezon matsa w BVB napewno w Top 3 (włącznie liczyć z tymi sezonami które grał w bayernie). Chłop to co teraz gra to Welte Klasse.
12 0
8 maja 2024, 01:01
Weltklasse
6 0
8 maja 2024, 02:36
Jak łepek do kadry go nie powoła, to bedzie SKANDAL.
2 0
8 maja 2024, 01:05
Kocham ten zespół, na dobre i na złe. W finale niech się dzieje wola nieba, ale taka by każdy z nas skakał i płakał z radości
5 0
8 maja 2024, 01:06
A i pozdrawiam charliego czy tam Alexa ;)
3 0
8 maja 2024, 06:25
Mówiłem przed meczem bez napinania się: pojedziemy do Paryża z chęcią wygranej to może się uda. Pojedziemy murować bramkę 90 minut to po 20 będzie po zabawie. Właściwie do bramki Hummelsa PsG zagrało bardzo slabo. My wykazaliśmy się mądrościa. Troszkę za wcześnie była zmiana i to popsuło grę ale wygranych się źle nie ocenia. Terzic znów odrobił lekcje a drużyna pokazała że ma jaja. Owszem mieliśmy furę szczęścia ale wielokrotnie nam go brakowało więc cóż. Takie życie. W finale wolę Real. Może nas zlekceważą i będzie niespodzianka? A przy ewentualnej przegranej nikt nie będzie wkurzony.
7 0
8 maja 2024, 06:27
Ps. Gdyby z Mainz zagrała mentalnie drużyna z obu meczów z PsG to wynik byłby wtedy 8:0 albo lepiej :-)
8 0
8 maja 2024, 07:42
Brawo dla drużyny! W CL ją na prawdę mamy! Jestem mega zaskoczony, oczywiście pozytywnie :)
3 0
8 maja 2024, 09:45
Gratulacje Panowie! Ogromnie się cieszę. Co prawda od dziecka kibicuję AC Milan, ale BVB, od czasów Partika Bergera, Flemminga Povlsena, Mollera, czy Riedle, to był i jest mój drugi ulubiony zespół :) Pięknie utarliście nosa bogaczom z PSG. Troszkę mnie Terzić wkurzył tymi zmianami, bo uważam, że można było ich spokojnie wypunktować, gdyby został Adeyemi albo Sancho, a najlepiej obaj. Wejście Reusa, to było nieporozumienie. Koniec końców udało się. Wielkie Brawa!
7 0
8 maja 2024, 10:52
Dokładnie tak jak napisałeś. Zmiana Adeyemiego na Reusa już w 56 minucie, a w 67 Sancho na Sule i przejście na grę 3 środkowymi obrońcami przy i tak nie najlepiej radzącymi sobie graczami PSG w ataku pozycyjnym , to mógł być przysłowiowy "strzał w stopę". Tak się oczywiście nie stało ale tylko przy ogromnym szczęściu i naprawdę wysokiej formie naszych obrońców i bramkarza/ choć ten przy kilku strzałach , gdyby były celne i tak nie miałby nic do powiedzenia/. Udało się i jesteśmy w finale ale pozostaje to ALE. Tak ja pisał Artur 1973 PSG do momentu straty bramki nie grało wybitnie, a wręcz grało statycznie choć dużo w tym zasługi także naszego bardzo dobrego przesuwania strefą. Moim skromnym zdaniem miało to także związek z tym, że oni obawiali się naszych szybkich ataków skrzydłami, a zwłaszcza Adeyemiego i po jego zejściu Terzic pozbawił się jednego z głównych atutów ofensywnych na dalszy etap gry. Zmiana zaś drugiego skrzydłowego na 3 środkowego obrońcę może miała jakieś tam uzasadnienie taktyczne ale pozbawienie się drugiego szybkiego skrzydła spowodowało, że gra przeniosła się głównie w nasze pole karne i obrońcy do tej pory grający bardzo uważnie, nie mieli w zasadzie chwili wytchnienia i to głównie spowodowało sytuacje bramkowe PSG. Również ci piłkarze co weszli i mający znacznie więcej sił , śmien twierdzić, że osłabili zespół. Żaden z nich, a zwłaszcza Sule czy Mnecha/ zamiast niego powienien wejść Malen i to przynajmniej klika nimut wcześniej/ nie zrobili różnicy a Reus , który chyba miał dać więcej spokoju i poukładać grę poza kilkoma nie przeczę ważnymi wykopnięciami piłki na uwolnienie nic specjalnego nie pokazał, zwłaszcza w konstrukcji. Sule to owszem troche potruchtał ale to nadal Hummels i Schlotterbeck wespół z bocznymi obrońcami poruszali się żwawiej i głównie bronili dostepu do bramki, nawet w przypadku Hummelsa czy Schloterrbecka wybiegając poza pole karne i blokując rywali. Mnecha zaliczył bardzo dyskretny występ ale on sie po prostu do głęboko broniącej drużyny nie nadaje. Owszem gdyby wszedł Malen , to zamiast wykopywać bezmyślnie piłki do przodu można było do niego podać, a on jest piłkarzem mogącym pociągnąć ,podobnie jak Adeyemi nawet w pojedynkę akcję bramkową. Taki piłkarz biegający między obrońcami przeciwnika to znacznie większy bonus , niż Mnecha czy Reus bezprodyktywni na tle takiego PSG. Nie umniejszam tu roli sztabu trenerskiego ,bo dobrze zmotywowali drużynę ale z taktycznego punktu widzenia , to spodziewając sie falowych ataków przeciwnika i gra w głębokiej defensywie wymaga pozostawienia z przodu jednego czy najlepiej dwóch naprawdę szybkich i grożnych dla obrony przeciwnika graczy ofensywnych, bo oni wówczas nie mogą się za bardzo odkrywać , a jak to zrobią , to druzyna broniąca się może wyprowadzić skuteczny kontratak i strzelić kolejną bramkę. To tylko tyle i aż tyle w temacie. Uważam, że chociaż pozytywny skutek w postaci awansu osiągneliśmy, to cofnięcie się do totalnej defensywy i taki, a nie inny wybór zmian nie był doskonały i w przypadku mniejszego szczęścia po naszej stronie taki Reus mógł zagrać niestety ostatni swój mecz na poziomie LM.
1 0
8 maja 2024, 11:48
ryś
dokładnie było tak jak piszesz. Moim zdaniem te zmiany nie pomogły drużynie. Ale kogo to teraz interesuje. Jesteśmy w finale LM i nikt nam tego nie odbierze, Edinowi też nie.

Krytykowanie drużyny i trenera, która zagra w finale LM nie ma sensu. Nie wiadomo, co by się wydarzyło, gdyby na boisko wszedł Malen...To jest największy sukces BVB od lat i nie ma sensu
''rozmieniać się na drobne''.
3 0
8 maja 2024, 09:48
Bardzo cieszy wygrana,z mojej strony nadal takie niedowierzanie,a jednak to prawda,fajnie by było wygrać finał i mam nadzieję że będziemy grać z Realem.Brawa dla całej drużyny.Heja BVB
2 0
8 maja 2024, 13:57
Dopiero teraz mogę coś skrobnąć. "Amelinum" :-) słowo klucz tego dwumeczu i najlepszy przyjaciel ET. Jak zrobił zmiany to pomyślałem, że sra już w gacie i modli się o finalny gwizdek. Ale wódz Manitou czuwał tego dnia nad trenerem i się udało. Nie zmienia to jednak faktu, że Borussia genialnie zagrała oba mecze! Zółwik nie istniał i tak jak ktoś napisał do gola to spotkanie było pod całkowitą kontrolę . Jakby zmiany były bardziej ofensywne to spokojnie można było coś jeszcze zapakować. Teraz wszystko może się zdarzyć w finale bez względu na to z kim będzie mecz. Moje marzenie to opitolić Real za to jak fuksiarsko ogrywał Liverpool Kloppa. Heja BVB!
Edytowano dnia: 8 maja 2024, 14:07
4 0
8 maja 2024, 15:44
Będzie kasa na transfery! Hurrra!!!
A tak z innej beczki i już na spokojnie. To BVB ładnie zarobi na tej edycji ligi mistrzów. Oby nowy zarząd nie był skąpy i dobrze wydał kasę na nowych grajków bo braki są widoczne mimo miana finalisty ostatniej normalnej edycji ligi mistrzów.
0 0
8 maja 2024, 16:13
No szok! W końcówce mieliśmy sporo szczęścia i za bardzo się cofnęliśmy, ale ogólnie świetnie zagraliśmy w obronie. Ta kampania w Lidze Mistrzów, to jakaś niesamowita anomalia. Patrząc na to, co gramy w Bundeslidze w tym sezonie, chyba nikt (ja też) nie sądził, że dojdziemy do finału LM. Jest szansa na coś wielkiego.
0 0
Sis
8 maja 2024, 21:26
Kto by pomyślał na początku sezonu o takiej końcówce... coś pięknego.
0 0
tabela ligowa
Drużyna M Z R P PKT
1. Bayer Leverkusen 34 28 6 0 90
2. VfB Stuttgart 34 23 4 7 73
3. Bayern Monachium 34 23 3 8 72
4. RB Lipsk 34 19 8 7 65
5. Borussia Dortmund 34 18 9 7 63
6. Eintracht Frankfurt 34 11 14 9 47
7. TSG 1899 Hoffenheim 34 13 7 14 46
8. 1. FC Heidenheim 34 10 12 12 42
9. Werder Brema 34 11 9 14 42
10. SC Freiburg 34 11 9 14 42
11. FC Augsburg 34 10 9 15 39
12. VfL Wolfsburg 34 10 7 17 37
13. FSV Mainz 34 7 14 13 35
14. Borussia Mönchengladbach 34 7 13 14 34
15. Union Berlin 34 10 6 19 34
16. VfL Bochum 34 7 12 15 33
17. 1. FC Köln 34 5 12 17 27
18. SV Darmstadt 34 3 8 23 17
cała tabela
ranking typerów
Użytkownik Punkty
1. JungKamil3 285
2. donpedro 278
3. jasiu85 278
4. RickenZMazowsza 275
5. johnBVB 270
6. ponczos 269
7. MAKAVELI 262
8. Grzes2603 255
9. Kasper09 254
10. mlabedz17 253
cała tabela
shoutbox
johnBVB
johnBVB minutę temu

Hallera bym skreslil, moukoko dalbym nieco wiecej minut i jezeliby sie nie sprawdzil, to wypozyczyc w zimowym okienku.

wola
wola 2 godzin temu

ale Haller ma 10 mln, to wiadomo jak to się skończy.

wola
wola 2 godzin temu

i ciekawe, co sądzi Sahin o Moukoko. Moim zdaniem Haller i Moukoko powinni odejść.

wola
wola 2 godzin temu

dobra wiadomość, ciekawe kto odejdzie. W tym momencie mamy cztery dziewiątki

Alex3110
Alex3110 3 godzin temu

Serhou Guirassy dołączy do BVB. RN

Kapolini76
Kapolini76 4 godzin temu

wola zgadza się każdy z nas gania za szmalem bo musimy jakoś żyć tylko że jeśli my chcemy zarobić to są nam stawiane pewne wymogi Sule niestety nie spełnia wymaganej formy fizycznej w jego zawodzie a kasuje niezły hajs

wola
wola 4 godzin temu

Moim zdaniem kluby powinny mieć narzędzia do dyscyplinowania piłkarzy np. z nadwagą i nie chodzi mi tutaj o rozmowy, czy wysyłanie na trybuny, bo to nie działa. Myślę raczej o treningach w kamieniołomach i o misce ryżu zamiast milionów do czasu dojścia do formy.

Kapolini76
Kapolini76 5 godzin temu

niestety byłem w pracy jak Sabitzer się spisywał?

Rebe Jankiel
Rebe Jankiel Dzisiaj, 08:57

Ale Sabitzer by miał asystę... Ale dlaczego sędzia nie podyktował ewidentnego roznego po tej sytuacji? Ktoś bardzo chciał, żeby zajojady nie straciły punktów.

wola
wola Wczoraj, 23:17

No, ale jeśli zawodnik ma 10 kg nadwagi i klub musi mu płacić, to coś tutaj nie gra...

dawid2468
dawid2468 Wczoraj, 23:10

Każdy goni za kasą, każdy z Was mniej lub bardziej, więc czemu piłkarze mieliby być gorsi?