Wiele osób szuka dla siebie legalne kasyno online, aby zagrać w automaty online na pieniądze czy pokera. W sytuacji z pokerem mamy przed sobą mnóstwo zadań do wykonania, konieczność trzymania się strategii, uczenia się w zasadzie stylów grania. Często nie tylko początkujący gracze popełniają różne błędy. Jednym z największych błędów jest tak zwany efekt kuli śnieżnej. Chcielibyśmy przyjrzeć się temu na podstawie właśnie gry w pokera.
Czym jest efekt pokerowej kuli śnieżnej?
Jak doskonale zdajemy sobie sprawę z warunków zimowych, jeśli stworzymy mniejszą lub większą kulę ze śniegu, a następnie stoczymy ją po zboczu, to przy mokrym śniegu będzie z każdym obrotem nabierać masy. To swego rodzaju efekt kuli, gdzie jeden obrót powoduje powiększanie, pogłębianie się danej sprawy. Tak też można mówić o pewnych zagraniach, które towarzyszą nam podczas gry w pokera.
Nie da się ukryć, że wszyscy popełniamy błędy w życiu, taka bowiem jest nasza natura. Często się mówi o tym, że człowiek uczy się na błędach. Często się tak zdarza, że nasze decyzje są podejmowane na podstawie niekompletnych informacji, przez co właśnie błędy i pomyłki są nieuniknione. Bardzo istotne jest jednak to, aby jeden błąd nie doprowadził do szeregu coraz bardziej złożonych błędów. Wtedy właśnie mamy do czynienia z efektem kuli śnieżnej, gdzie jeden błąd spowoduje, że potem zaczynamy tworzyć kolejne. W wyniku tego z małego błędu może powstać coś potężnego, co nas mocno zaboli, zwłaszcza graczy pokerowych.
Jak to wygląda w pokerze?
W pokerze pierwszy mały błąd może często prowadzić do katastrofy. Zawodowi gracze oczywiście przez cały okres gry uczą się tego, jak unikać takiego zjawiska, choć i im zdarza się popełniać błędy. Czasem jest to stres, czasem po prostu zbyt duża pewność siebie. Zdarzały się i nadal będą zdarzać się przypadki, gdzie miesiące czy nawet lata ciężkiej pracy zostają zaprzepaszczone przez mały błąd. Bardzo ważna wśród graczy jest umiejętność zidentyfikowania błędu, przyznania się do tego, że go popełniliśmy. Jeśli zdajemy sobie z tego sprawę i przyznajemy się do porażki, to nie będziemy dalej brnąć w taką sytuację, gdyż może się to bardzo źle dla nas zakończyć.
W pokerze efekt kuli śnieżnej zaczyna się już na samym początku, przed flopem. Wtedy możemy wykonać jeden z kilku błędów. Zaliczyć do nich możemy:
-
Open Limping - jest to czynność sprawdzania dużej ciemnej, gdy jesteśmy pierwszą osobą w kolejności w grze. W takim momencie mamy zerowe fold equity. Gdy nie wejdziemy do puli z podbiciem, nie będziemy w stanie zbić blindów bez zakwestionowania przed flopem. Do tego narażamy się na podbicia i przebicia, a w dodatku możemy zachęcić graczy po nas również do limpowania.
-
Slowplaying - jest to pasywne granie silnych rąk. Tutaj często mamy prawie na pewno najsilniejszą rękę, jednak nie decydujemy się tego wykorzystać i z każdą pasywną decyzją, tracimy szansę na wygraną.
-
Donk - tego typu zakłady z kolei polegają na tym, że obstawiamy przeciw atakującemu graczowi z poprzedniego streetu, blokując mu możliwość postawienia zakładu kontynuacyjnego. Zazwyczaj oczekuje się, że będziemy pasywnie czekali, zamiast licytować. W innym przypadku rozbijamy grę i narażamy się na straty.
-
Strategia minimalnego zakładu - jeśli stawiamy min-bet, to w takiej sytuacji nie dajemy przeciwnikowi żadnej zachęty do spasowania. To częsty błąd początkujących graczy. Jeśli tak będziemy robić z każdym kolejnym rozdaniem, to nasz przeciwnik może z zyskiem nas sprawdzić, mając praktycznie dowolne dwie karty.
Oczywiście to tylko kilka przykładów z wielu, z jakimi błędami możemy mieć do czynienia już na początku pokera. Najważniejsze jest jednak to, aby w porę zorientować się z pomyłki, nieświadomego lub świadomego błędu i zakończyć dalsze podbijanie stawki. Dzięki temu można uchronić się przed jeszcze większymi stratami. Zachęcamy zatem do częstej praktyki, zwłaszcza w grach za darmo, które prowadzone są przez kasyna czy gry komputerowe.