Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Guerreiro: Jestem lewym obrońcą, ale często myślę jak ofensywny pomocnik

20 lutego 2021, 14:07, WŁ
Guerreiro: Jestem lewym obrońcą, ale często myślę jak ofensywny pomocnik

W wywiadzie dla bundesliga.com Raphael Guerreiro mówi o swoich wzorcach do naśladowania z okresu młodości, zmianach na pozycji lewego obrońcy na przestrzeni lat, Daviesie, Der Klassikerze, Revierderbach i wiele więcej...

bundesliga.com: Na jakiej pozycji zaczynałeś?

Guerreiro: Gdy byłem młody, zacząłem grać na lewej obronie. Potem zostałem lekko wypchnięty na lewe skrzydło. Ale wróciłem do obrony, gdy miałem 16 lub 17 lat. Od tamtej pory nie zmieniłem pozycji. I to obecnie jest moja ulubiona pozycja.

bundesliga.com: Miałeś jakieś wzory do naśladowania?

Guerreiro: Tak, często oglądałem Fabio Coentrao. Jest niesamowitym piłkarzem, grał w Realu Madryt i Benfice - klubie, który kochałem. Bardzo uważnie go obserwowałem i śledziłem jego występy. Miałem okazję zagrać przeciwko niemu, kiedy był w Monaco, a ja w Lorient. Poprosiłem go o koszulkę zaraz po meczu. Jest zawodnikiem, którego styl chciałem naśladować. Jest bardziej agresywny niż ja na boisku. Z pewnością jest kimś, kogo podziwiałem i czerpałem inspirację.

bundesliga.com: Jak zmieniła się pozycja lewego obrońcy na przestrzeni lat?

Guerreiro: To prawda, że ​​w przeszłości boczni obrońcy byli dużo bardziej defensywni. Nie przyczyniali się zbytnio do ataków. Można zobaczyć dużą różnicę, jeśli dzisiaj spojrzy się na bocznych obrońców we wszystkich ligach. Dobry boczny obrońca musi być bardzo dobry zarówno w defensywie, jak i ofensywie. Musi być kimś, kto stwarza zagrożenie i potrafi dobrze podać swoim kolegom z drużyny. Ta pozycja bardzo ewoluowała przez lata. Dziś zwracamy szczególną uwagę na ataki bocznych obrońców - moim zdaniem w przeszłości nie miało to miejsca.

bundesliga.com: Jakie są przyczyny ewolucji tej pozycji?

Guerreiro: Myślę, że ogólnie rzecz biorąc, piłka nożna ewoluowała. Kibice oczekują dobrego widowiska i mnóstwa ofensywnej piłki. Kiedy idą na stadion, chcą zobaczyć jak najwięcej bramek. Trenerzy też są tego świadomi i chcą zrobić show. Kluby też. Oczywiście potrzebni są zawodnicy, którzy potrafią grać w ten sposób. Jeśli masz tych zawodników, starasz się rozwijać ataki za ich pośrednictwem. Podsumowując, piłka nożna ewoluowała, ale potrzebujesz również odpowiednich piłkarzy, aby grać w ten sposób.

bundesliga.com: W Bundeslidze było wielu słynnych lewych obrońców, jak na przykład Dede w Dortmundzie.

Guerreiro: Tak, znam go. Mieliśmy kiedyś minutową rozmowę. Był świetnym graczem i wszyscy w mieście wspominają go bardzo dobrze. Znany w Niemczech był także Lizarazu. Z nim również rozmawiałem. Jego umiejętności były dobrze przystosowane do ligi niemieckiej i był w Niemczech bardzo szanowany.

bundesliga.com: Jak opisałbyś swój styl gry?

Guerreiro: Zdobywanie piłki i budowanie gry. Jestem lewym obrońcą, ale często myślę jak ofensywny pomocnik w tym sensie, że staram się znaleźć podania między liniami. Rzadko gram piłką do tyłu. Zawsze szukam pomocników, którzy są w miejscu z którego będą mogli samodzielnie stworzyć sobie sytuację. Moją rolą jest rozpoczynanie akcji, następnie inni gracze dbają o to, co stanie się potem. Ale są różne rodzaje lewych obrońców. Na przykład tacy, którzy często dośrodkowują. To jednak nie w moim stylu. Kiedy mam piłkę, szukam okazji, jeśli nie ma żadnych opcji na skrzydle wchodzę do środka. Dostosowuję też swoją grę do meczu. Nie zmieniam swojego stylu, ale zawsze staram się dostosować do gry.

bundesliga.com: Nie da się ukryć, że w przeszłości rola lewego obrońcy była zupełnie inna.

Guerreiro: To prawda. W przeszłości boiska nie były tak dobre jak teraz. A piłkarze częściej chcieli grać piłką w powietrzu. Od tamtej pory bardzo się to zmieniło. Ale zależy to również od zawodników, których masz przed sobą. Istnieje wiele czynników, które określają sposób gry.

bundesliga.com: Czy trenerzy denerwują się przez twój ofensywny styl gry?

Guerreiro: Tak, nowy trener nie widzi mnie w pomocy. Czasami to dla mnie trudne, ponieważ często mam ochotę zejść do środka i stworzyć jakieś zagrożenie lub zagrać podanie przełamujące linie. Jeśli zawsze robimy to samo, staje się to przewidywalne. Dlatego ważne jest, aby za każdym razem wprowadzać innowacje. Nie jestem najlepszym graczem pod tym względem, ale zawsze staram się tworzyć sytuacje i podawać jak najlepiej do kolegów z drużyny. Jeśli opuszczę swoją pozycję, wiem, że kolega z drużyny będzie mnie asekurował. Takie coś stwarza więcej rozwiązań. To mój styl, ale prawdą jest, że zależy to również od trenera i od tego, czy chce, abym wystąpił do przodu. Zależy to również od systemu. Jeśli gramy z trzema środkowymi obrońcami, wolę wejść do pomocy. Gdy gramy czwórką z tyłu, nie ma nikogo, kto mógłby mnie osłaniać. Mogę więc zrozumieć opinie niektórych trenerów. Ważne jest, aby dostosować się do każdej sytuacji, każdego meczu i każdego przeciwnika. Jeśli trener podejmie decyzję taktyczną, musisz to uszanować. Ale poza tym ważne jest, aby pozostać kreatywnym.

bundesliga.com: Jaka jest Twoja opinia o Alphonso Daviesie i sposobie, w jaki gra jako lewy obrońca?

Guerreiro: Mamy różne style. Jest bardzo, bardzo szybki - ja nie jestem. Ogólnie jest bardzo dobrym graczem. Dobry technicznie, dużo biega po skrzydle. Rzadko wchodzi w środek pola, ale swoim bieganiem stwarza wiele okazji. Mój styl polega bardziej na stwarzaniu niebezpieczeństwa przez wchodzenie do środka i przez moje podania. Mógłbyś też porównać mnie z Angelino. To kolejny bardzo dobry zawodnik, z wieloma umiejętnościami ofensywnymi. Jest zawodnikiem, który często dośrodkowuje. Wszyscy mamy różne style, ale moim zdaniem każdy ma dobre cechy. To podnosi poziom Bundesligi.

bundesliga.com: Niedługo będzie też Der Klassiker przeciwko Bayernowi. Czego się spodziewasz?

Guerreiro: Wiemy, że nasze nadzieje na tytuł się skończyły. Teraz musimy mieć nadzieję na awans na wyższe miejsca. Będziemy ciężko walczyć. Częścią tego jest oczywiście uzyskiwanie dobrych wyników przeciwko dużym zespołom. Postaramy się je pokonać. Niestety, w ostatnich latach nie zawsze się to udawało, ale zawsze staramy się grać jak najlepiej i konkurować z nimi. Jestem przekonany, że kiedyś się nam to uda.

bundesliga.com: Co sprawia, że ​​Bayern odnosi taki sukces?

Guerreiro: To duża drużyna. Pokazują to każdego roku - zarówno w Bundeslidze, jak i w Lidze Mistrzów. To oczywiście bardzo nam utrudnia. Ale to pokazuje jakość drużyn w Bundeslidze. To potwory na boisku. Bayern ma bardzo dobrych zawodników w wyjściowej jedenastce, ale także na ławce. I zawsze zatrzymuje swoich najlepszych zawodników. A oni znają się na grze - wiedzą jak grać piłką, jak ją odbierać, jak grać do Lewandowskiego. To, moim zdaniem, robi różnicę.

bundesliga.com: Czy obrońcy stali się ważniejsi?

Guerreiro: Tak, to pozycja, która zyskała na znaczeniu. Marcelo miał kilka niesamowitych sezonów na tej pozycji. Dzięki niemu mówimy teraz więcej o tej pozycji. Ale każda pozycja jest ważna w zespole. Teraz jest większa odpowiedzialność niż w przeszłości. Wtedy gracze byli po prostu zobowiązani do obrony i utrzymania swojej pozycji. Dzisiaj musisz zaoferować coś ofensywnego. Jest to konieczne, aby rozbić przeciwnika.

bundesliga.com: Revierderby już wkrótce. Czego się spodziewasz?

Guerreiro: Tak, to jeden z najważniejszych meczów roku. Niestety, nie będzie z nami żadnych fanów. Ale wiemy, że będą nas wspierać w swoich domach. I że będą na nas czekać po meczu. Wiemy, że spodziewają się, że wygramy z Schalke. Wygraliśmy w zeszłym roku u siebie i byliśmy bardzo szczęśliwi. Spróbujemy to powtórzyć. W tej chwili oni są w złej pozycji, my również mamy swoje problemy, więc obie drużyny będą zdeterminowane, aby wygrać. Mam nadzieję, że to my wygramy.

bundesliga.com: Czy byłbyś zadowolony, gdyby Schalke spadło z ligi, czy może jest to rywal, którego wolałbyś zatrzymać w Bundeslidze?

Guerreiro: Myślę, że najlepiej by było gdyby pozostali w Bundeslidze. W przeciwnym razie w przyszłym sezonie nie będzie żadnych meczów derbowych. Myślę, że niektórzy kibice byliby tym rozczarowani. Oczywiście są też tacy, którzy byliby zadowolony z ich degradacji. Ale jeśli chodzi o intensywność rozgrywek ligowych, intensywność meczów, dobrze by było, gdyby pozostali w Bundeslidze. Mimo że to nasi rywale.

bundesliga.com: Czy możesz powiedzieć o przeciwnikach w Lidze Mistrzów, Sevilli?

Guerreiro: Znam ich dobrze. Wcześniej oglądałem mecze Sevilli. To bardzo dobry zespół, który gra świetną piłkę nożną. Musimy się do tego dostosować i robić to, co w naszej mocy. Nasza pozycja w tabeli nie jest ważna, podobnie jak ich pozycja w tabeli. Są dwa mecze i mogą one wyglądać zupełnie inaczej niż reszta sezonu.

bundesliga.com: Może nie mają największych nazwisk, ale są dobrym zespołem. Zgodziłbyś się?

Guerreiro: Tak, przyzwyczaili się do wygrywania Ligi Europy. Znają bardzo dobrze europejskie rozgrywki, ale my też. Ostatnio mieliśmy jednak problemy z przejściem 1/8 finału. Ale w tej chwili jesteśmy skupieni na naszej pracy.

bundesliga.com: Jak opisałbyś obecną sytuację BVB?

Guerreiro: ​​Nie jesteśmy w najlepszej sytuacji. Ale musimy się podnieść, damy z siebie wszystko w nadchodzących meczach. Na pewno mamy możliwości. To tylko kwestia mentalności. Ale na boisku wszyscy są zmotywowani i zawsze jesteśmy bardzo rozczarowani, gdy przegrywamy. Trudno jest spojrzeć na tabelę i zobaczyć, że jesteśmy na miejscu szóstym lub siódmym. Ten sezon jest trudny. Postaramy się zrobić wszystko, co w naszej mocy.

bundesliga.com: Jaka jest Twoja opinia o Youssoufie Moukoko?

Guerreiro: Ma niesamowitą jakość. Potrafi bardzo dobrze wykańczać sytuacje. Jest również bardzo szybki. Zdobył już dwa gole, co jest niesamowite jak na 16 lat. Ale myślę, że potrzebuje czasu, aby dostosować się do naszej gry i naszej piłki nożnej. Trenuje z nami prawie od początku sezonu. Poznaje więc swoich kolegów z drużyny. To wszystko jest dla niego nowe. Przeciwnicy są inni, nie mają już 19 czy 20 lat. Więc jest to dla niego wyzwaniem. Ale jest bardzo dobry i jestem pewien, że pokaże to w nadchodzących latach. Póki co jesteśmy bardzo zadowoleni z jego występów. Potrzebuje jednak czasu, aby popracować nad sobą.

bundesliga.com: Jesteś graczem, o którym nie mówi się dużo. Czy to cię w ogóle frustruje?

Guerreiro: Nie do mnie należy osądzanie. Znam swoje cechy. Ci, którzy dobrze rozumieją piłkę nożną, też je znają. Moi koledzy z drużyny je znają i to jest dla mnie najważniejsze. Dla mnie liczy się to co sądzą oni i moi trenerzy. Nie próbuję pokazać się wszystkim za wszelką cenę. Staram się po prostu być sobą.

bundesliga.com: Pewnie nie możesz doczekać się mistrzostw Europy.

Guerreiro: Tak, i mam oczywiście nadzieję, że uda nam się utrzymać mistrzostwo Europy. Jeśli raz je wygrywasz, chcesz wygrać je drugi raz. Będziemy bronić tego tytułu z odwagą i sercem. Jesteśmy w trudnej grupie - z Niemcami i Francją. Mecze będą świetne i bardzo intensywne. Każdy pojedynek jest ważny.

bundesliga.com: Czujesz, że Portugalia ma dobry zespół?

Guerreiro: Tak, wierzymy w siebie. Kiedy wyjdziemy na boisko, będziemy w pełni zdeterminowani i będziemy szukać zwycięstwa w każdym meczu. Mimo że nie zawsze mamy najlepsze wyniki, zawsze radzimy sobie dobrze. Jako mistrzowie będziemy starać się bronić tytułu za pomocą wszystkiego, co mamy. To właśnie zamierzamy zrobić.

Źródło: www.bundesliga.com / Foto: www.bvb.de

0 komentarzy ODŚWIEŻ

tabela ligowa
Drużyna M Z R P PKT
1. RB Lipsk 23 15 5 3 50
2. Bayern Monachium 22 15 4 3 49
3. VfL Wolfsburg 23 12 9 2 45
4. Eintracht Frankfurt 23 11 9 3 42
5. Borussia Dortmund 23 12 3 8 39
6. Bayer 04 Leverkusen 23 10 7 6 37
7. Union Berlin 23 8 10 5 34
cała tabela
ranking typerów
Użytkownik Punkty
1. JungKamil3 324
2. arturborussen 321
3. Boro 312
4. ewerthon 309
5. Kamil0079 309
6. jasiu85 306
7. kolekcjoner89 303
cała tabela

shoutbox

Bronek
Bronek 2 godzin temu

Kiel to jednak półfinalista Pucharu Niemiec w dodatku to oni wyeliminowali Bayern z tych rozgrywek więc aż tak słabi być nie mogą

staraerakloppa
staraerakloppa 4 godzin temu

Zle to wyglada dla Bundesligi , Schalke spada , Hamburg i Hannover nie chcą awansować,za to do Bundesligi pchaja sie kolejni chłopcy do bicia jak Furth i Kiel , jedynie to Bochum to jakis pozytyw,szykuje sie powrót po wielu latach.

staraerakloppa
staraerakloppa 4 godzin temu

szczerze ,to myslalem ,ze smerfy wygrają ten mecz , jak nie teraz to kiedy? A patrze na statystyki a oni po 90 minutach 3 strzaly na bramke :D No to chyba jednak polecą do tej 2 ligi , choć nie zdziwil bym sie gdyby nagle sie odrozidzli i jednak fartownie utrzymali

obywatelap
obywatelap 4 godzin temu

Mecz Schalke z Mainz przypomina pojedynek dwóch meneli spod Żabki, którzy chcą się bić, ale nie bardzo już mogą.

staraerakloppa
staraerakloppa 6 godzin temu

Schmelzer to legenda , mimo ,ze juz sie z nami pozegnał , wciaż jest z nami!

F1066
F1066 6 godzin temu

https://youtu.be/ueDHk4tW_T0 ;))))))))

fanatyk88
fanatyk88 Wczoraj, 19:30

Przecież Schmelzer jest kontuzjowany jeszcze od poprzedniego sezonu. To jest oczywiste że za Guerreiro zagra jutro Schulz. Nie nastawiajcie się na żaden inny wariant.

MAKAVELI
MAKAVELI Wczoraj, 18:45

Mam pytanko, dlaczego Łukasza nie było nawet na ławce w PN, jakaś kontuzja?

obywatelap
obywatelap Wczoraj, 18:35

Schulz się ogarnął trochę (patrz ostatni mecz), ale z nim nigdy nic nie wiadomo. Do wyboru jest też kulawy Schmelzer pokryty już pajęczyną. Meunier lub Passlack po lewej? Jeszcze większe ryzyko chyba.

Kuba726
Kuba726 Wczoraj, 18:26

Wyczuwam Schulza oraz Hazarda na flance..będzie mega ciężko ale to jest piłka takze warto mieć nadzieję do końca

Alex139
Alex139 Wczoraj, 18:24

Dobrze kto za Guereirro? Nie rozsmieszajcie mnie nawet Schultzem

obywatelap
obywatelap Wczoraj, 18:23

Skoro Arminia może urwać punkty na Chrum Arena, to BVB również. Problemem od zawsze jest nastawienie.

bvbbb
bvbbb Wczoraj, 18:22

oby nic poważnego

bvbbb
bvbbb Wczoraj, 18:21

a były jakieś

julo1000000
julo1000000 Wczoraj, 18:14

Szkoda bo nasze szanse bardzo spadają bez nich w tym meczu

Alex139
Alex139 Wczoraj, 18:13

Bez Jadona, Rafy i Gio... :(

Pawelinho
Pawelinho Wczoraj, 17:36

https://pbs.twimg.com/media/EvuAox0XcAAeJnV?format=jpg&name=medium A propos z ciekawostek - najbardziej rozbrajająca nominacja Paulo Souzy - Sebastian Kowalczyk to tak jak by powołał Frączczaka! Aczkolwiek fajnie widzieć dwójkę piłkarz Pogoni w kadrze Polski.

Pawelinho
Pawelinho Wczoraj, 17:34

*a co do

Pawelinho
Pawelinho Wczoraj, 17:34

a co wykropkowanego to można to podłączyć również pod "j***ć peło" bo w zasadzie i jedno i drugie jest siebie warte.

Pawelinho
Pawelinho Wczoraj, 17:33

Adolf to dobra propozycja?

Murzyn
Murzyn Wczoraj, 17:32

Tak, będzie konkurs. Z jednej strony nowy nick nie może być homofobiczny, rasistowski, seksistowski ani w ogóle dyskryminujący, a z drugiej strony nie może obrażać niczyich uczuć religijnych, politycznych, historycznych. Pozostaje mi więc chyba tylko ".......", choć niektórzy mogą stwierdzić, że to pochodzi od wygwiazdkowanego "jebać pis". Ciężkie zadanie, ciężkie.

Alex139
Alex139 Wczoraj, 17:19

A co do okazjonalnych koszulek, to mam wywalone na to w czym nasi grają, byle wygrywają.

Pawelinho
Pawelinho Wczoraj, 16:57

Dzięki

Alex139
Alex139 Wczoraj, 16:25

Gilotyną*

Pawelinho
Pawelinho Wczoraj, 16:24

@Murzyn co to nicku to będziesz ogłaszać jakiś konkurs?

Pawelinho
Pawelinho Wczoraj, 15:32

Wiesz w postępowej Francji bodajże do lat 70 (jeśli się mylę to popraw mnie) jeszcze ścinali ludziom głowy gilotynom. Ot postępowy zachód.

obywatelap
obywatelap Wczoraj, 15:21

Katar to ciekawy temat. Polecam też poczytać jak np. postępowa Francja eksploatuje czarną Afrykę wykupując złoża za pół darmo. To już nie jest rasizm czasem?

Pawelinho
Pawelinho Wczoraj, 15:19

Dokładnie obywatelap

obywatelap
obywatelap Wczoraj, 15:18

Mentalność polskich lewaków (jeden z przykładów): reparacje za II wojnę światową - prawaki wiecznie grzebią w historii! Ciemnota! Zajęlibyście się przyszłością! Reparacje za niewolnictwo w USA sprzed 150 lat - świetny pomysł! Czego nie rozumiesz prawaku! Rasisto! :P Dobrze, że chociaż w Polsce nie mamy obciążenia kolonializmem albo niewolnictwem, więc lokalna lewica nie ma tutaj pola do popisu. Znaczy pół-niewolnictwo było (pańszczyzna), ale krzywdy białych nie podniecają tęczowej lewicy.

F1066
F1066 Wczoraj, 15:17

Akcja Norwegow... https://m.faz.net/aktuell/sport/sportpolitik/norwegischer-fussball-vereine-fordern-boykott-der-wm-in-qatar-17229261.html ...wg.mnie ciekawsza od tej kolorowej.

statystyki

Użytkownicy online: JungKamil3, UkaszBVB
Gości online: 47
Zarejestrowanych użytkowników: 9033
Ostatnio zarejestrowany: andrew326

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Rozumiem