Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Borussia Dortmund wygrywa w Lipsku!

9 stycznia 2021, 20:29, FilipBVB
Borussia Dortmund wygrywa w Lipsku!

Borussia Dortmund pokonała RB Lipsk 3:1 w meczu 15. kolejki Bundesligi. Dwie bramki dla BVB strzelił Erling Haaland, jedną Jadon Sancho.

Pierwsza połowa z pewnością nie zachwyciła obserwatorów. Przez długie fragmenty Lipsk utrzymywał się przy piłce, ale ataki gospodarzy zazwyczaj nie stanowiły większego wyzwania dla defensywy Dortmundu. Borussia miała wiele problemów z konstruowaniem akcji. Przyjezdni ani razu poważnie nie zagrozili bramce Petera Gulacsiego. W 30. minucie z powodu kontuzji boisko opuścił Axel Witsel, a w jego miejsce pojawił się Emre Can, który w perspektywie całego spotkania był wyróżniającym się zawodnikiem.

Przyjezdni zdecydowanie lepiej rozpoczęli drugą połowę. Węgierski bramkarz po raz pierwszy skapitulował w 55. minucie, kiedy Erling Haaland przeprowadził akcję prawym skrzydłem, zagrał do Marco Reusa, ten efektownie odegrał do Jadona Sancho, który trafił do siatki. Po dziesięciu minutach Haaland mógł podwyższyć prowadzenie, ale jego uderzenie na poprzeczkę sparował Gulacsi. Niewykorzystana sytuacja mogła szybko się zemścić, za sprawą Daniego Olmo. Hiszpan trafił jednak w słupek bramki Romana Bürkiego. W 71. minucie dortmundczycy poklepali przed polem karnym Lipska, a dośrodkowanie Sancho strzałem głową wykończył Haaland. Po tym trafieniu gospodarze atakowali większą liczbą graczy, zostawiając wolne przestrzenie na własnej połowie, co chcieli wykorzystać piłkarze Edina Terzicia. Po jednym z ataków w sytuacji sam na sam z bramkarzem znalazł się Haaland, który ponownie pokonał rywala. Krótko przed końcem spotkania honorowego gola dla Lipska strzelił Alexander Sörloth, którego nie upilnował Dan-Axel Zagadou. Dzięki wygranej Borussia zmniejszyła dystans do czołówki. Strata do Bayernu wynosi w tym momencie 5 punktów, do Lipska 3, a do Leverkusen jedno oczko.

Bundesliga, 15. kolejka
RB LIPSK – BORUSSIA DORTMUND  1:3 (0:0)

RBL: Gulacsi – Orban, Upamecano, Halstenberg – Adams, Sabitzer (61. Klostermann), Haidara (71. Hwang), Angeliño – Dani Olmo, Poulsen (88. Samardzic), Forsberg (61. Sörloth)
Rezerwa: Martinez, Mukiele, Borkowski, Martel, Wosz
Trener: Julian Nagelsmann

BVB: Bürki – Meunier, Akanji, Hummels, Guerreiro – Witsel (30. Can), Delaney (69. Zagadou) – Sancho (85. Brandt), Reus (85. Tigges), Reyna – Haaland
Rezerwa: Unbehaun, Morey, Schulz, Moukoko, Piszczek
Trener: Edin Terzić

Gole:
0:1 Sancho (55., Reus)
0:2 Haaland (72., Sancho)
0:3 Haaland (84., Reus)
1:3 Sörloth (90., Angeliño)

Sędzia: Daniel Siebert (Berlin)
Żółte kartki: Delaney, Akanji
Stadion: Red Bull Arena (Lipsk)
Widzów: –

Źródło: www.borussia.com.pl / Foto: www.bvb.de

23 komentarzy ODŚWIEŻ

9 stycznia 2021, 20:33
Parę dni temu ktoś pisał że Lipsk jest o klasę lepszy od nas. Jakoś tego nie widziałem. Słaba 1 połowa ale 2 totalne zdeklasowanie rywala oby tak to wyglądało często. Mam nadzieję że nie zawalimy teraz sprawy z Mainz bo możemy po następnej kolejce się mocno przybliżyć do Bayernu
15 0
9 stycznia 2021, 21:57
Proroków tu wielu...
3 0
9 stycznia 2021, 22:01
A dlaczego mam nie być optymistą? :D
2 0
10 stycznia 2021, 06:55
Lipsk to przede wszystkim bez skutecznego napastnika to o mały włos nie przegrał z Basaksehirem, a Nagelsmann robi dobrą minę do złej gry, klub mający skuteczniejszego napastnika nie dałby aż tyle czasu BVB na rozkręcanie się. Lipsk bez Wernera jest jak BVB bez Haalanda.
Brak jakiegokolwiek zawodnika Lipska na liście najlepszych strzelców ligi w tym sezonie jest bardzo wymowne.
1 0
10 stycznia 2021, 07:20
Stary dobrze że jesteś optymistą. Mało tu takich ????
1 0
10 stycznia 2021, 15:45
A widziałeś pierwszą połowę czy oglądałeś tylko drugą?
0 0
10 stycznia 2021, 15:53
Bo w pierwszej połowie Lipsk praktycznie nie pozwolił BVB na nic.
0 0
9 stycznia 2021, 20:38
Pierwsze 30 minut to była walka o piłkę i w sumie nic się nie działo, Lipsk miał wtedy przewagę ale z ich kilku wrzutek nic się nie działo. My nie mogliśmy wyjść z pod ich pressingu co wywoływało liczne straty w środku pola. Jednak około 30 minuty coś się zmieniało, Witsel doznał kontuzji, wszedł Can i od razu zaczęło się coś dziać, gra ruszyła. Drugą połowę to już historia, bardzo miło było zobaczyć ładna grę Borussi po tak długim czasie. Szkoda jedynie tej bramki na koniec. Oby tak zostało! Heja BVB!
4 0
9 stycznia 2021, 20:42
Takiego ognia w grze BVB jaki było widać w drugiej połowie dawno nie widziałem. Terzic jak widać miał plan/plany, jakoś lubię gościa trzymam za niego kciuki, najlepszy mecz za jego kadencji i tyle. Tak już z innej beczki to Can zjada Witsela a Morey powinien dostać miejsce w składzie, które aktualnie zajmuje Meunier. PS. W końcu padły bramki po ładnych, składnych i przemyślanych akcjach. Boję się tylko meczu z Mainz, są na ostatnim miejscu, dostali nowego trenera, a przypominam, że takie drużyny często umieją nas zaskoczyć i zdobyć sobie punkt lub trzy, NIE WOLNO nam ich zlekceważyć, Terzic wierzę w Ciebie, że wytrzesz nimi murawę.
3 0
9 stycznia 2021, 20:43
Brawo, pokazali puszkom kto jest 2 siłą w Bundeslidze!!!!! Oby tak dalej.

Generalnie już się przyzwyczajam, że pierwsze 45 minut gry BVB to jest rozkręcanie się, a fajerwerki są dopiero w 2 połowie. To co widać po kilku meczach pracy Terzicia to duch drużyny. Widać walkę przez większość meczu i chęć wygrania go. Coś, co było niewidoczne przez całą pracę Favre teraz funkcjonuje. Żeby tak jeszcze widzieć dobrze grającą BVB przez 90 minut to byłoby coś. Na razie musi nam wystarczyć 45 minut - a było to jedne z lepszych 45 minut w ostatnich latach.

Mimo zachwytów to mam nieodparte wrażenie, że gdyby wyjąć z tej drużyny Haalanda (co było widać w grudniu) i mimo wszystko Sancho - to już nie byłoby tak kolorowo. Ten chłop jest niczym Terminator - właśnie takich piłkarzy potrzebujemy, żeby władować się między 5 defensorów i stworzyć akcję bramkową. Wskażcie mi kogoś innego z BVB kto byłby w stanie tak zrobić (Brandt, Hazard, Reus, Moukoko?). To są takie drobinki, którzy przegrywają walkę 1 na 1 z rosłymi obrońcami typu Upamecano, Toprak czy inne kolosy. A Haaland się nie patyczkuje tylko walczy i to skutecznie. Btw. na czymś takim też bazuje lewandow$ki, dlatego bayern tak dobrze sobie radzi.

Do tego dochodzą magie Sancho. Szkoda że nie jest w pełni skoncentrowany na grze w BVB i myślami jest już poza nią, ale ten człowiek jak zagra dobrze nawet w 1 akcji podczas całego meczu, to robi niesamowitą różnicę.

Dodatkowo chciałem dodać, że Can wreszcie zagrał tam gdzie grać powinien i też robi różnicę. Wygrywa ten środek pola bo walczy (nie zawsze czysto), ale jednak takiego walczaka tam trzeba - gra zdecydowanie lepiej niż Witsel obecnie, dlatego jego strata nie będzie aż tak wielka (przy całym szacunku dla Belga).

To czego brakuje Borussii to właśnie takich rosłych, silnych fizycznie maszyn jak Can, jak Haaland, jak Hummels. Którzy nie dają się przepchnąć i wygrywają wtedy kiedy trzeba walczyć czy zastawić się ciałem. Tego brakuje Sancho, tego brakuje młodemu Moukoko, Reynie czy nawet Reusowi,

Niesamowicie ważne zwycięstwo. Teraz będzie ciekawy mecz z Mainz, który zagra zupełnie inną piłkę. Czy uda się sforsować mur z 11 piłkarzy? Zobaczymy za tydzień.


P.S. - gdyby BVB głupio nie traciła pkt właśnie z takimi drużynami pokroju Mainz (Stuttgart, Union, Augsburg) to byłaby teraz fantastyczna walka na czubie tabeli. A tak to trzeba gonić...
7 -1
9 stycznia 2021, 20:55
Brawo Brawo Brawo
5 0
9 stycznia 2021, 21:12
Jeśli dobrze patrzę, to Lipsk był w tym sezonie niepokonany na swoim stadionie. Miło, że akurat my przerwaliśmy tę serię
7 0
9 stycznia 2021, 21:55
Brawo Panowie. Piękna walka i zaangażowanie.Heja BVB
5 0
9 stycznia 2021, 22:07
Nie pamietam kiedy BVB zagrali z takim zębem jak dziś. Zero straconych piłek walka o każdy metr boiska. Pierwsza połowa to mecz walki, druga to rozjazd puszek. Koronkowe akcje z udziałem Sancho, Reusa i Haalanda to było cis pięknego. Najbardziej podobała mi się mina zarozumiałego Nagelsmana, którego dziś Terzic przerobił jak dzieciaka. Ten koleś to taki nadmuchany balonik, z którego dziś chlopacy pięknie spuścili powietrze.
5 0
10 stycznia 2021, 10:58
Bardzo trafna wypowiedź i ja tak myślę cieszę się że Reus się przebudził, szkoda że na koniec kolejki a teraz przerwa i tyko żeby znów nie zamulił. Pozdrawiam Koziaty.
0 0
10 stycznia 2021, 00:08
Kurde, robił se człowiek kawę w przerwie co by nie usnąć, a tu bach... Już pierwsze minuty 2 połowy wskazywały, że będzie się działo! Dominacja totalna, brama na 2-0 to creme de la creme futbolu, czy jak tam to się pisze! Szkoda bramki na 1-3 ale Zagadou to dupa a nie stoper... Ale... taką Borussię jak po przerwie chcę oglądać zawsze. Na koniec konstatacja, dziadek wyjebany stanowczo zbyt późno. Tak jak pisze Dargos dopiero teraz widać tę chemię między pilkarzami! Heja BVB!
Edytowano dnia: 10 stycznia 2021, 00:19
2 0
IT
10 stycznia 2021, 01:15
No nie zgodzę się z tym Zagadou. Chłop ma ogromny potencjał, ale brakuje mu jeszcze trochę pewności siebie i takiego najprostszego, chłopskiego oklepania. Póki co duet Akanji - Hummels spisuje się znakomicie, ale Daxo z czasem na pewno dostanie swoją szansę.
4 0
10 stycznia 2021, 10:55
Zawalenie bramki leży po stronie Zagadou, ale absolutnie jestem daleki od krytyki. Chłop wraca po długiej kontuzji, musi się ograć, ma potencjał i widziałbym go w dłuższej perspektywie w środku obrony.

Miło było widzieć jak nieopierzony Terzic upuścił trochę powietrza Nagelsmannowi, zwłaszcza po ostatnich wypowiedziach trenera Lipska.

Mecz ten pokazał, że BVB ma ogromny potencjał, ale to wiemy chyba wszyscy już od dawna. Problem leży w wykorzystaniu tego potencjału. Wczoraj druga połowa wyglądała tak, jak powinna wyglądać większość meczów Borussii, stać ich na to. Cieszę się oczywiście ze zwycięstwa, ale musimy takie mecze rozgrywać częściej, bo za chwilę będzie spotkanie z Mainz lub innym klubem z dołu tabeli i znów będzie głupie gubienie punktów, czyli cecha drużyn przeciętnych - wygrać z najlepszymi, przegrać z najsłabszymi. Póki co jednak oby ten mecz podniósł morale drużyny i wprowadził ich na właściwe tory.

Jeszcze słowo o Haalandzie - długo się u nas nie utrzyma, jest za dobry. Oby nie poszedł do chlewika jako następca najlepszego piłkarza wszechświata. Oni już go tam pewnie pilnie obserwują i można się spodziewać, że Wacek za chwilę dostanie zaproszenie na obiad.
Edytowano dnia: 10 stycznia 2021, 11:01
0 0
10 stycznia 2021, 12:44
Zszedł odklepywacz Witsel i hamulwocy Delaney i BVB wreszczie zaczela grac. Szkoda, ze tak pozno.
0 0
10 stycznia 2021, 12:52
Delaney to nie hamulcowy. To typowa 6 na rozbijanie ataków przeciwnika. Witsel to jest cień samego siebie sprzed 2 sezonów. To on powinien ciągnąć ataki Borussiii
1 0
10 stycznia 2021, 13:38
jestem dokladnie tego samego zdania Artur, Witsel zagral tylko pierwszy sezon bardzo dobry,a reszta to drżałem przy kazdym jego kontakcie z pilka o strate w srodku pola
0 0
10 stycznia 2021, 16:07
Pierwsza połowa hmmm idealnie podsumowała ilość strzałów celnych i niecelnych, który było 0 słownie ZERO!

Borussia Dortmund praktycznie i teoretycznie nie istniała została stmłaszona licząc na najmniejszy wymiar kary od redbulków. Bo walką to jakym tego nie nazwał tylko jednostronną walką.

Nie wiem skąd na nagła odmiana po przerwie bo druga połowa nienapawała żadnym optymizmem mając na względzie to co ci biegaczo-kopacze zwani piłkarzami odstawi w pierwszych 45 minutach.

Może w drugiej połowie obalili po redbulku i nagle dostali skrzydeł bo tylko taki wniosek uznać za najbardziej trafny po tej nagłęj odmianie w drugiej połowiej, która była zupełnie inna lepsza od tej kupy z pierwszej, ale i dobrze, że się obudzili, a co za tym idzie wygrali.

Szkoda trochę tego gola na 1:3 dla redbólka, ale najważniejsze są trzy punkty dla BVB.

Reasumując dobrze, że wypadł Witsel bo dzięki temu wzrosną szanse BVB na oddawanie strzałów.
Edytowano dnia: 10 stycznia 2021, 16:07
0 0
10 stycznia 2021, 23:53
Świetny mecz pod względem taktycznym. Pierwsze pół godziny daliśmy się wyszumieć RB. Co prawda mieli oni ogromną przewagę z której tak naprawdę nic nie wynikało. Po upływie dwóch kwadransów powoli zaczęliśmy grać w piłkę. W drugiej połowie to już popis gry BVB. Po bramkowych akcjach ręce same składały się do oklasków. Dwie asysty Reusa - klasa światowa. Haaland to klasa sama w sobie, no i w końcu Sancho zaczyna łapać formę. To jaki ta drużyna ma potencjał widzieliśmy w drugiej połowie. Szkoda że nie potrafimy ustabilizować takiej formy przez cały sezon. Co do Zagadou to przy bramce trochę zawalił, nie mniej według mnie jest stoperem o klasę lepszy niż Akanji i wkrótce powinien zająć jego miejsce w podstawowej jedenastce.
0 0
tabela ligowa
Drużyna M Z R P PKT
1. RB Lipsk 23 15 5 3 50
2. Bayern Monachium 22 15 4 3 49
3. VfL Wolfsburg 23 12 9 2 45
4. Eintracht Frankfurt 23 11 9 3 42
5. Borussia Dortmund 23 12 3 8 39
6. Bayer 04 Leverkusen 23 10 7 6 37
7. Union Berlin 23 8 10 5 34
cała tabela
ranking typerów
Użytkownik Punkty
1. JungKamil3 324
2. arturborussen 321
3. Boro 312
4. ewerthon 309
5. Kamil0079 309
6. jasiu85 306
7. kolekcjoner89 303
cała tabela

shoutbox

obywatelap
obywatelap godzinę temu

@staraerakloppa Podobno Wacek kiedyś w młodości przeskoczył Mur Berliński, żeby kupić tanie skarpetki w NRD ;) A tak na serio to dobrze, że było schowane to 150 mln euro zysku z poprzednich lat, bo bez tego klub już byłby w d.... Bayern na pewno też ma spore rezerwy. Pytanie tylko, jakim sposobem Uli je nagromadził ;)

F1066
F1066 2 godzin temu

W niedziele, 18:30

Borussen1909PL
Borussen1909PL 3 godzin temu

Kiedy jest losowanie pucharu?

Pawelinho
Pawelinho 3 godzin temu

staraerakloppa nom dokładnie hahaha

F1066
F1066 3 godzin temu

Przy wyniku 1:1 czekaloby nas dodatkowe 30 min. Po co tracic sily i ryzykowac niepotrzebne kontuzje.

mgrBezi
mgrBezi 3 godzin temu

Hahahaha

staraerakloppa
staraerakloppa 3 godzin temu

Wacke to sie modli aby jeszcze jedną herbate mu sie udało zaparzyć z tej samej torebki od początku roku :D

Pawelinho
Pawelinho 3 godzin temu

Oj tam on ma tam u siebie ołtarzyk z białą flagą oraz dywanik modlitewny po to, aby wymodlić jak mniejszą porażkę albo remis z bawarią hahaha

obywatelap
obywatelap 3 godzin temu

Wiem czego mi brakuje do atmosfery przed Klassikerem ... Okolicznościowego wywiadu, w którym Wacek wychwala Bayern :P I chyba go nie będzie, bo Wacek siedzi cicho po tym, jak pod koniec meczu w Pokalu zdjął maskę i krzyczał do sędziego "Idioto, a teraz gwizdaj!". Trochę go zjechali w mediach za to.