W środowe popołudnie odbyła się konferencja prasowa przed meczem z Borussią Mönchengladbach. Na pytania dziennikarzy odpowiedział Lucien Favre; z powodu infekcji na konferencji zabrakło Michaela Zorka.
Lucien Favre o...
...sytuacji kadrowej: ? Akanji i Diallo na pewno nie zagrają z Gladbach. Jedną z opcji jest grający w rezerwach Amos Pieper. Sprawdzę go jutro na treningu.
...Borussii Mönchengladbach: ? Gladbach to bardzo skuteczny i niebezpieczny zespół. Są bardzo dobrze zorganizowani i nie zostawiają pustych przestrzeni. Po odbiorze piłki natychmiast przechodzą do ofensywy.
...przegranej z Fortuną: ? Nienawidzimy porażek, ale było jasne, że to w końcu nastąpi. Musimy przeanalizować, co możemy poprawić, mam tu na myśli również kwestie taktyczne. Przeciwko zwartym przeciwnikom nie zawsze możemy grać środkiem. To było słabe taktycznie.
...relacjach z ludźmi z Gladbach: ? Dwa dni temu rozmawiałem przez telefon z Raffaelem. Nadal mam kontakt z ludźmi z Gladbach, pracowałem tam przez pięć lat.
...o pierwszych sześciu miesiącach w BVB: ? Podoba mi się tutaj. Muszę przyzwyczaić się do kilku rzeczy, ale dobrze mi się tu pracuje.
Schmelzer--Toprak--Piszczek--Hakimi
----------------------Burki------------------
To jest po prostu straszny widok dla oczu.
Swoją drogą chętnie na Gladbach widziałbym taką linię defensywy:
Piszczek, Pieper, Toprak, Hakimi niż Hakimi, Toprak, Piszczek, Schmelzer
ale jak to będzie wyglądać i tak najpóźniej dowiemy się na godzinie przed pierwszym gwizdkiem.
Całkiem nieźle prezentował się również w tegorocznych sparingach pierwszego zespołu rozgrywanych podczas przerw reprezentacyjnych. W rezerwach (spisujących się co najwyżej średnio) jest absolutnie podstawowym zawodnikiem, więc to poniekąd naturalne, że bierze się go pod uwagę podczas absencji graczy z pierwszej drużyny.
Z drugiej strony wystawianie niemal zupełnego debiutanta w tak ważnym meczu to ogromne ryzyko; zwłaszcza, że miałby pojawić się na boisku obok zaledwie czwartego w hierarchii stopera. Środek defensywy złożony z numeru 4 i 5 w meczu na szczycie Bundesligi? brrr? aż ciarki przechodzą. Tyle dobrego, że Toprak to nasz najbardziej doświadczony ŚO, który z niejednego pieca wodę pił, a ostatnio jest w całkiem przyzwoitej dyspozycji. Uważam, że będzie w stanie pokierować blokiem obronnym i wesprzeć młodego kolegę, tak jak przed laty w meczu Ligi Mistrzów z Marsylią Sokratis wspierał Mariana Sarra. To podobieństwo nasuwa się jakby samoistnie, z tą oczywiście subtelnością, że Grek był wówczas absolutnie podstawowym defensorem BVB.
Inne opcje na środku obrony to przesunięcie Piszczka lub kogoś z dwójki Witsel ? Delaney. Może i ci gracze są bardziej doświadczeni, ale moim zdaniem w meczu o 6 punktów powinniśmy jak najmniej rotować, nie tylko personalnie (co, po przedobrzeniu, skończyło się kompromitacją w Dusseldorfie), ale również taktycznie. Trzej wymienieni piłkarze to nasze filary m.in. dlatego, że są przyporządkowani do konkretnych pozycji na boisku i wynikających z nich zadań. Kombinowanie z ich ustawieniem może okazać się bardziej destruktywne niż posłanie do gry debiutanta.
A już zupełnie poza wszystkim jest to, że w przypadku przesunięcia Piszczka na środek automatycznie do składu wchodzi Schmelzer i gramy w dziesięciu?