Mikrochipy zamiast węgla, bardzo liczne pasaże handlowe zamiast walcowniczych ciągów, sala koncertowa zamiast kotłowni. Dortmund bardzo się zmienił. Dziś, to liczące ponad 500 tysięcy obywateli i rozciągające się na powierzchni 280 km. kwadratowych, miasto Zagłębia Ruhry oferuje to, co inne miasta w Niemczech: ciekawa kultura przemysłowa, interesujące muzea, liczne małe sceny kulturalne, teatry, różnorodna gastronomia, najciekawsze wydarzenia, znana na świecie Westfalenhalle oraz wiele innych atrakcji. Szczególnie gościnni mieszkańcy dzielą się z turystami każdą radością, także ich ulubioną formą spędzania czasu jakim jest udział w meczach BVB 09 Dortmund na westfalskim stadionie. Poniżej kilka ciekawych i praktycznych informacji które warto wiedzieć zanim zdecydujemy się na zwiedzanie miasta.
Historia
Około 880 roku nazwa miasta po raz pierwszy pojawia się w kronikach jako Throtmani. W 1350 roku epidemia cholery dziesiątkuje ludność miasta. 1388-1389 - konflikty z sąsiednimi miastami, wyniszczające walki i gospodarcza ruina Dortmundu. 1618-1648 - wojna trzydziestoletnia, która ponownie doprowadza Dortmund na skraj istnienia. 1802 - miasto traci status stolicy Westfalii. 1811 - wcielenie miasta do Prus. 1871 - początek rozwoju gospodarczego, powstanie huty Hoesch, a rok później kopalń Dortmunder Union. 1902 - odsłonięcie pomnika cesarza Wilhelma I, dzisiaj jest to jeden z najładniejszych zabytków miasta 1968. - założenie uniwersytetu, początek zmiany wizerunku miasta z roboczego na nowoczesne. 1994 - koniec epoki przemysłowej, liczba zatrudnionych w tym sektorze wynosiła 37 tysięcy, w porównaniu do 120 tysięcy kilkanaście lat wcześniej.
Zabytki
Westfalenstadion należy do znaczących Świątyń piłkarskich na świecie, gdyż podczas rozgrywek Bundesligi stadion mieści 83.000 widzów. W Borussia Park przy północnej trybunie otwarto Muzeum BVB. W związku z tym leśny krajobraz parku wokół Hohensyburg stał się miejscem przedmeczowego zdenerwowania ale i odpoczynku. W piękną panoramę rzek Ruhr i Lenne wkomponował się pomnik cesarza Wilhelma i kasyno Hohensyburg, które graczy poddaje mocnej próbie nerwów. W centrum Dortmundu świadkami ponad 1000 letniej historii miasta są zabytkowe kościoły: romańsko-gotycki NMP x ok. 1220 roku, gotycki św. Rajnolda (XII-XV wiek), św. Jana Chrzciciela (XIV-XV wiek) oraz św. Piotra (XIV wiek), w którym znajduje się złoty cud Dortmundu - 30 płaskorzeźb z 633 pozłacanymi figurami. Warto zobaczyć: Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Przestrogi, gdzie podczas wojny uwięziono 30 tysięcy niemieckich antyhitlerowców. Z najwartościowszych zabytków zachował się także szesnastowieczny zamek w dzielnicy Bodelschwingh.
Kultura i sztuka
Muzykę na najwyższym poziomie i o międzynarodowym znaczeniu oferuje, otwarty we wrześniu 2002 roku, Konzerthaus Dortmund - westfalska filharmonia - olśniewająca stylem i panującą atmosferą. Dortmund może się takżę pochwalić kompleksem sportowo-wystawowy Westfalenhalle (23 tys. miejsc, hipodrom). Miasto jest także siedzibą ważnych technicznych szkół wyższych, w tym instytutów naukowo badawczych: Maksa Plancka, Spektrochemii i Spektroanalizy.
Parki i tereny zielone
Do spacerów i wypoczynku zaprasza Westfalenpark z Rosarium, Bawarskim i Japońskim Ogrodem, placami zabaw i rozległym terenem zieleni z leżakami. Obrotowa restauracja na telewizyjnej wieży Floriana (212 m) oferuje wspaniały widok na Dortmund i okolice. Park okręgu Wischlingen to wspaniałe tereny ze starodrzewem, rozległymi łąkami i wieloma atrakcjami.
Zakupy
Westenhellweg wraz z Ostenhellenweg przyciągają, niczym magnes tych, którzy uwielbiają robić zakupy. Jeśli szukacie czegoś luksusowego z tekstyliów lub skóry, do dyspozycji jest Hansastrasse. Pasaż handlowy Kruger znajduje się na Starym Mieście, godna polecenia jest znana księgarnia Kruger. Dużo sklepów jest również w pasażu między ulicami Hansa, Brick i Kamp.
Kuchnia i browary
Co było pierwsze na tym terenie, piwo czy tradycyjna potrawa Pfefferpotthast? Dokładnie nie wiadomo, ale skosztowanie obu specjalności to kulinarna konieczność. W tym celu skorzystać można z licznych restauracji i knajpek usytuowanych wokół Starego Miasta i wzdłuż Wallring, który otacza centrum. Wyśmienite dania dla smakoszy, o nieco grubszych portfelach serwuje 2-gwiazdkowa restauracja w kasynie Hohensyburg. Obecnie miasto jest centrum browarnictwa. Piwo produkuje się tu od 1293 roku. Obecnie najwięcej w Niemczech - 6 mln hektolitrów rocznie. Smak takich marek jak DAB, czy Brinkhoff's można sprawdzić w licznych pubach.
Muzea i wystawy
Maszynownia Jugendstilzechei i Zeche Zollern II/IV to pierwsze pomniki kultury przemysłowe w Niemczech o międzynarodowym znaczeniu. Również dziś na tych terenach przeplatają się ze sobą budowle z secesyjnymi elementami Jugendstil, ceglane budynki gotyckie oraz imponujące zabudowania zakładów przemysłowych. Wystawa prezentuje codzienne życie górników, a w dawnej stajni urządzono restaurację. Niepowtarzalna okazja do podróży w przeszłość, która czeka na zwiedzających w DASA - Deutsche Arbeitschutzausstellung - zorganizowana przez Zakład Ochrony Pracy i Medycyny Pracy (Bundesanstalf für Arbeitsschutz und Arbeitsmedizin). W ten sposób możecie zająć miejsce w Airbus-Cockpit lub popracować na największym laptopie na świecie, obsłużyć maszynę drukarską i zobaczyć jak pracuje krosno tkackie. Do najczęściej odwiedzanych muzeów należą: Muzeum Nauk Przyrodniczych (Museum für Naturkunde), Muzeum przy Ostwall (Museum am Ostwall), Muzeum Sztuki i Historii Kultury (Museum für Kunst und Kunstgeschichte) przy Hansastrasse 3. Warto także odwiedzić Muzeum Samochodów przy Brandisstrasse 50, które prezentuje historię motoryzacji, eksponaty jaguarów i ferrari sprzed lat.
Komunikacja miejska
Dortmund jest włączony w system komunikacji miejskiej regionu Zagłębia Ruhry (VRR), a na terenie miasta transport zapewnia zakład DWS. Taki sam bilet umożliwia poruszanie się po całym regionie i korzystanie z wszystkich środków komunikacji (autobus, tramwaj, szybka kolej miejska). Bilety (stan na dzień 16 stycznia 2006): jednorazowy kosztuje (w zależności od trasy przejazdu) od 1,10 do 8,00 euro, czteroprzejazdowy kosztuje od 3,80 do 26,10 euro, jeśli skasuje się w nim dwa pola, mogą podróżować z nim dwie osoby, jednodniowy kosztuje od 7,00 do 19,30 euro, tygodniowy kosztuje od 16,15 do 32,55 euro.
Dojazd do miasta
Samolotem: Do Dortmundu można przylecieć z kilku miast w Polsce (Gdańsk - Port im. Lecha Wałęsy, Warszawa - Okęcie, Kraków, KAtowice, Poznań, Wrocław). Z lotniska do centrum jedzie się specjalnym pociągiem 25 minut (cena biletu to 5 euro). Można także dojechać autobusem do stacji kolejowej Dortmund Holzwickede/Flughafen (1 euro) i stąd do centrum pociągiem, który kursuje osiem razy w ciągu godziny. Pociągiem: Z Warszawy i z Poznania jest bezpośrednie połączenie nocne (bilet normalny: kuszetka 94,40 euro, zwykły wagon 85,40 euro; bilet SparNight: kuszetka 39 euro, zwykły wagon 29 euro). Poza tym, z przesiadką w Berlinie, również z Katowic, Krakowa, Wrocławia i Szczecina (cena to około 120 euro).