Pełna funkcjonalność tej strony wymaga internetowych ciasteczek, więcej informacji o nich znajdziesz tutaj. AKCEPTUJĘ
zapamiętaj mnie
Załóż konto

Willi Multhaup

Data i miejsce urodzenia: 19.07.1903, Essen
Data śmierci: 18.12.1982
Pseudonim: Fischken
Narodowość: Niemcy
W Borussii: 01.07.1965-30.06.1966

  

 

BIOGRAFIA:

Były niemiecki trener. Przydomek Fischken wziął się stąd, że Willi pracował na rynku w Essen i sprzedawał ryby. Grał w Essen i Tura, jednak jako piłkarz wielkiej kariery nie zrobił. Więc zaczął swoją wspaniałą, jak się potem okazało, karierę trenerską.

Pracował w Werderze Brema (zdobył mistrzostwo w 1965), Borussii Dortmund (zdobył Puchar Zdobywców Pucharów w 1966 - dzisiejszy odpowiednik Pucharu UEFA), 1. FC Köln (zdobył Puchar Niemiec w 1968), pracował także w Rot-Weiss Essen, VfB Bottrop i Preußen Münster.

Przed przybyciem do Borussii Willi Fischken Multhaup pracował w Werderze Brema, zdobył z nimi w 1965 roku mistrzostwo i w chwili triumfu odszedł. Nie mógł porozumieć się z prezydentem Alfredem Ries, kończąc przygodę z Werderem powiedział: Myśleliśmy obiektywnie i trzeźwo, chcieliśmy się dogadać, ale czułem od prezesa zimny powiew hanzeatycki, szanuje go jak człowieka, ale trzeba odejść.

Długo nie mógł narzekać na brak pracy. Otrzymał propozycje od BVB, z której skorzystał. Chciał przywrócić dla Borussii Mistrzostwo Niemiec i pokazać się z pozytywnej strony w pucharach. Bardzo długo Borussia prowadziła w tabeli. Natomiast w Pucharze Zdobywców Pucharów grając z La Valetta, CSKA Sofia i Atletico Madryt doszli do półfinału. Celem było utrzymanie 1 miejsca i zdobycie Pucharu. Jednak okazało się, że BVB nie jest przygotowana tak dobrze, żeby walczyć na kilku frontach.

Po ciężkim sezonie BVB straciło pierwsze miejsce na rzecz TSV Monachium (1966). Po wykluczeniu w półfinale obrońcy tytułu West Ham United, Borussia zagrała 5 maja 1966 roku w Glasgow w finale z faworytem F.C. Liverpoolem (tak przed tym meczem powiedział trener Liverpool Bill Shankly: Są dwie dobre drużyny w Europie, pierwsza drużyna FC Liverpool i jego rezerwy, ciekawe czy tak samo uważał po meczu?). Borussia wygrała 2-1, był to pierwszy Puchar przywieziony przez BVB i trenera Multhaup do Niemiec. Był to wielki sukces dla drużyny, ligi, graczy i 63 letniego trenera.

Trener po tym wspaniałym sezonie zmienił jednak barwy, ponieważ w 1. FC Köln gwarantowano mu walkę o najwyższe cele.

Tak grało BVB pod wodzą Multhaupa:

Sezon Miejsce Punkty Bramki Liczba widzów
1965/66 2.miejsce 47:21 70:36 24.906

 

 

Ostatnio zmodyfikowano: 3 lata temu