Pełna funkcjonalność tej strony wymaga internetowych ciasteczek, więcej informacji o nich znajdziesz tutaj. AKCEPTUJĘ
zapamiętaj mnie
Załóż konto

Alfred Kelbassa


Data urodzenia: 21.04.1925
Miejsce urodzenia: Gelsenkirchen
Data i miejsce śmierci: 11.08.1988, Dortmund
Pseudonim: Freddi
Narodowość: Niemcy
Pozycja: Napastnik
W Borussii w latach: 1954-1962
Liczba spotkań/goli: Brak dokładnych danych

BIOGRAFIA:

Alfred Kelbassa, pseud. Freddy - czołowy niemiecki piłkarz przełomu lat 50 i 60. Uprawiał także lekkoatletykę. Rozpoczynał w 1933 roku w klubie Schwarz-Weiss Blüse. Później przez kilka lat grał w różnych młodzieżowych klubach, jednocześnie uprawiając lekkoatletykę.

Profesjonalną karierę piłkarską rozpoczynał w klubie Holstein Kiel, by następnie przez Fortunę Fortuna Glückstadt trafić do STV Horst-Emscher. W tym klubie spędził 6 lat (1946-1952).

Latem 1952 roku trafi do Dortmundu, gdzie zaczął grać w barwach Borussii. W żółto-czarnych barwach grał przez 8 lat, w tym czasie zdobył dwa mistrzostwa Niemiec. Zagrał w 192 meczach i zdobył 108 bramek dla tego klubu. Po zakończeniu kariery został nauczycielem w Kolonii, gdzie uczył sportu. Zmarł w Dortmundzie po kilku zawałach serca.

Sportowiec wszechstronny, był mistrzem młodzików w Zachodnich Niemiec w pięcioboju (m.in. biegał na 110 metrów w poniżej 11 sekund). Wyszkolenie w takich dziedzinach jak skok wzwyż, bieg przez płotki czy sprint pozwoliło mu nabrać posturę ciała, którą później straszył wszystkich piłkarzy w lidze niemieckiej. Szybki i niezwykle wytrzymały zawodnik stał się wzorem dla wielu późniejszych graczy. Należał do grupy trzech Alfredów (Drei Alfredos) wraz z Alfredem Preißlerem oraz Alfredem Niepieklo.

Ostatnio zmodyfikowano: 4 lata temu