Zwolnienie z pracy - a kodeks pracy

Dyskusje o wszystkim i o niczym, gry, zabawy itp.

Moderator: Mods

ODPOWIEDZ
smater
Posty: 9
Rejestracja: 24 gru 2019, 13:50
Kontakt:

Zwolnienie z pracy - a kodeks pracy

Post autor: smater » 14 lut 2020, 12:42

Kiedy i w jakich okolicznościach może dojść do zwolnienia z pracy? W jakiej formie to musi być zrobione, aby było zgodne z obowiązującym prawem?

Awatar użytkownika
Grześ
Posty: 79
Rejestracja: 05 wrz 2016, 08:52
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Kontakt:

Re: Zwolnienie z pracy - a kodeks pracy

Post autor: Grześ » 14 lut 2020, 12:45

Pracodawca może nie być zainteresowany kontynuowaniem stosunku pracy z danym pracownikiem z różnych powodów. Decyzja o rozstaniu może wynikać z przyczyn leżących zarówno po jego stronie, jak i po stronie pracownika. Okoliczności danej sytuacji decydują natomiast o trybie zakończenia zatrudnienia.
Sprawdź najważniejsze zmiany w prawie pracy
Rozwiązanie umowy z pracownikiem zwykle ma jakąś przyczynę. Czasami pracodawca nie ma obowiązku jej uzewnętrzniać i wystarczy, że z powodów być może znanych jedynie sobie zdecyduje się na wypowiedzenie umowy o pracę. Ma to miejsce w przypadku wypowiedzenia umowy terminowej, w której dopuszczono możliwość jej wcześniejszego rozwiązania.


Inaczej przedstawia się sytuacja, gdy pracodawca wypowiada umowę zawartą na czas nieokreślony lub zamierza zakończyć zatrudnienie w trybie bezzwłocznym. W tych przypadkach oświadczenie pracodawcy musi zawierać przyczynę uzasadniającą jego decyzję. Oznacza to, że nie wystarcza jego wewnętrzne przekonanie o zasadności rozstania się z danym pracownikiem, ale okoliczności, które o tym przesądziły, muszą znaleźć swój formalny wyraz w oświadczeniu adresowanym do pracownika.

Dla pracodawcy wskazanie przyczyny wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę nie powinno być kwestią tylko formalną. Nieprawidłowości w tym zakresie rodzą bowiem dla niego określone konsekwencje. Wynika to z tego, że oświadczenie o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę podlega weryfikacji sądowej i pracownik może zawsze poddać ocenie sądu zasadność przyczyny wskazanej przez pracodawcę.

Rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem

Wypowiedzenie umowy o pracę jest jednym ze sposobów rozstania się z pracownikiem, który jak każdy tryb prowadzi do ustania zatrudnienia. Stwarza on jednak łagodniejsze dla pracownika przejście do nowej sytuacji, bowiem świadczy jeszcze pracę podczas okresu wypowiedzenia. W praktyce problem tkwi w tym, że kodeks pracy nie wskazuje nawet przykładowo sytuacji zastosowania tego trybu, wymagając jedynie od pracodawcy, aby było ono uzasadnione.

Wypowiedzenie umowy o pracę uznawane za zwykły sposób ustania zatrudnienia daje pracodawcy prawo selekcji kadr, zgodnie z zasadą racjonalizacji zatrudnienia i jego potrzebami. Decyzje pracodawcy nie mogą być jednak całkowicie dowolne. Granice jego swobody wyznacza bowiem pojęcie zasadności wypowiedzenia umowy o pracę.

W tej kwestii istotnego znaczenia nabiera rodzaj przyczyny, na którą pracodawca powołuje się w piśmie wypowiadającym. Nie ulega wątpliwości, że wskazana przyczyna musi być rzeczywista i konkretna. Pracodawca może jednak kierować się różnymi motywami i już samo wyjawienie ich w sposób prawidłowy i czytelny może powodować mnóstwo trudności.

Otwiera to drogę zwalnianym pracownikom, którzy niejasne lub nieprawdziwe przyczyny kwestionują przed sądem pracy i wygrywają sprawy. W konsekwencji uchybienia w tym zakresie kosztują pracodawcę nierzadko uznanie wypowiedzenia ze bezskuteczne lub powrót do pracy pracownika, z którym zamierzali się rozstać.
AMANTES AMENTES

mzar
Posty: 11
Rejestracja: 16 sty 2020, 13:19
Kontakt:

Re: Zwolnienie z pracy - a kodeks pracy

Post autor: mzar » 17 lut 2020, 12:33

Kodeks pracy dosyć mocno chroni pracowników. Jeżeli pracownik nie podpadnie pracodawcy, tzn jeżeli nie zrobi jakiejś głupoty, to pracodawca nie ma za bardzo możliwości zwolnienia go z dnia na dzień.
Umowa o pracę chroni zarówno pracownika jak i pracodawcę.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość