Pełna funkcjonalność tej strony wymaga internetowych ciasteczek, więcej informacji o nich znajdziesz tutaj. AKCEPTUJĘ

Borussia.com.pl & BVB09.pl :: polskie centrum BVB

zapamiętaj mnie


Analiza gry Mario Götze

Dodał: PM, 08.04.2012; 21:48;
Komentarze: 21


Komentarze użytkowników

MarcoReus, 04.08.2012; 14:18:

Dobra robota :) Pozdrawiam.

Ero, 05.06.2012; 10:59:

Świetna robota:] miejmy nadzieje, że Mario wróci do formy.

Dodaj komentarz

Tylko zalogowani mogą dodawać komentarze

Rozmiar czcionki:
11 - 12 - 13

Bundesliga zapewnia nam potężną dawkę emocji i wrażeń. Co roku pasjonujemy się szaloną pogonią za mistrzowskim tytułem, niebywałą walką o utrzymanie, nową sensacją (np. Borussia M’gladbach lub w zeszłym sezonie FSV Mainz) oraz oczywiście - mnóstwem utalentowanych piłkarzy, których nietuzinkowe umiejętności przyciągają na stadiony najwięcej kibiców w Europie.

Postaram się przyjrzeć głębiej postaci, o której w ostatnich latach zrobiło się bardzo głośno. Po małej analizie przekonamy się, czy Mario Götze jest naprawdę wielkim talentem, czy może przereklamowanym graczem wypromowanym przez niemieckie media?

Nie ma zbyt wielu ludzi, którzy nie znają jego nazwiska. I chociaż rozegrał w tym sezonie zaledwie 14 spotkań w lidze (zapalenie kości łonowej), zgromadził na swoim koncie w tym czasie 5 bramek i 5 asyst.

MOCNE STRONY

- Dośrodkowania: Götze znany jest głównie z gry na prawej stronie stronie pomocy w Borussii Dortmund. 19-latek wykonuje średnio 1,8 dośrodkowania na mecz. Dokładne wykonanie 25 spośród 82 dośrodkowań w tym sezonie oznacza 30,5 procentową skuteczność i plasuje go dosyć wysoko w rankingu graczy najlepszych lig europejskich. Mimo to, młody Niemiec o wiele rzadziej decyduje się na takie zagrania w stosunku do czołowych pod tym względem zawodników.

- Drybling: Uzyskując średnio 4 dryblingi na mecz, Götze ponownie plasuje się w czołówce europejskiej (5 pozycja). Jego nisko położony środek ciężkości i szybkie tempo połączone z nietuzinkową techniką przy posiadaniu piłki sprawiają, że Mario jest nieprzewidywalny w bezpośrednim starciu z przeciwnikiem. Jak wskazują statystyki, to właśnie dzięki tej nieprzewidywalności wychowanek BVB odnosi tak duże sukcesy.

- Kluczowe podania: Ten aspekt gry ofensywnego pomocnika znacznie różni go od przeciętnego piłkarza. Götze zgromadził w bieżącym sezonie 5 asyst na swoim koncie. Średnia kluczowego podania na mecz u reprezentanta Niemiec wynosi 2,4.  Wspaniałe wyczucie piłki stawia go na równi z Nanim, Robinem van Persie’m, Ezequielem Lavezzim oraz Wesley’em Sneijder’em – wszyscy ci gracze osiągnęli średnią 2,4 kluczowych podań na mecz. Taki poziom kreatywności jest bezcenny, zwłaszcza jeśli zwrócimy uwagę na fakt, że niektórym z najlepszych zespołów Europy brakuje obecnie pomysłu w końcowej fazie rozgrywania akcji.

- Uniwersalność: To cecha zawsze doceniana przez trenerów. Kiedy zespołowi brakuje funduszy na transfery lub jest zdziesiątkowany przez plagę kontuzji, wówczas piłkarze zdolni do gry na kilku pozycjach są dla szkoleniowców jak manna z nieba. Z pewnością takim zawodnikiem jest właśnie Mario Götze.
Götze znany jest głównie z gry na prawej stronie pomocy w Borussii Dortmund, chociaż jego optymalną pozycją jest środkowa pomoc. To właśnie w centralnej części boiska 19-latek przejął część obowiązków kontuzjowanego Shinji’ego Kagawy, podczas gdy teoretycznie na tej pozycji skupiał się Robert Lewandowski. Götze w bieżącym sezonie dwukrotnie zaprezentował się w roli klasycznej 10-tki, zapisując na swoim koncie bramkę oraz asystę. Miał okazję sprawdzić się także na lewym skrzydle, a nawet w roli defensywnego pomocnika.

- Wykończenie: Mario zdobył w tym sezonie ligowym 5 bramek, choć oddał tylko 24 strzały. To daje średnią 4.8 strzałów na gola i 20.8-procentową szansę powodzenia.

SŁABE STRONY

- Nieprzemyślane faule: Jego wkład w grę obronną jest zdumiewający biorąc pod uwagę fakt, jak ofensywnym potencjałem dysponuje . Wyniki uzyskane przez reprezentanta Niemiec mówią same za siebie: 2.1 odbiory i 1.2 przechwyty na mecz. Niepokój budzi jednak fakt, że Mario popełnia średnio 1.5 fauli na oraz jest ogrywany średnio dwukrotnie w ciągu jednego spotkania.

ANALIZA POZYCJI

Chociaż Götze jest naturalną dziesiątką, udowodnił, że posiada niezwykłą wszechstronność. 19-latek może grać skutecznie zarówno po prawej, jak i lewej stronie linii pomocy, a nawet na nieco głębszych pozycjach. Z pewnością duże znaczenie ma tutaj jego energia i entuzjazm przejawiany w grze. Mario miewa problemy z poprawnym ustawianiem się, co powoduje, że jest łatwo ogrywany – w wyniku czego zmuszony do faulowania. Wychowanek Borussii  z pewnością musi popracować nad tym aspektem gry. Szczególnie w kierunku dyscypliny taktycznej. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że ma on dopiero niespełna 20 lat i wiele czasu na rozwój. Pomocnik  ma o tyle komfortową sytuację, że zawsze u jego boku znajduje się ktoś z dwójki Kehl-Bender. Odpowiednie pokrycie pozwala mu w pełni na rozwinięcie skrzydeł.

Naturalne: CAM, RAM, LAM
Zdolności: CM, RW, LW
Potencjał: DM

WNIOSEK

Mario Götze jest z pewnością prawdziwą perełką wśród niemieckich piłkarzy. Mając zaledwie 19 lat, zagrał już 12. razy w reprezentacji Niemiec, co jasno sugeruje, że przed nim owocna kariera nie tylko na szczeblu krajowym, lecz i międzynarodowym. Dortmund okazał się zespołem wysokiej klasy, dlatego nie ma podstaw, by zawodnik chciał opuszczać miasto, gdzie mieszkają jego rodzina i przyjaciele. Być może w przyszłości wychowanek BVB będzie chciał spróbować swoich sił gdzie indziej – wówczas należy to uszanować. Jedno jest pewne: ten chłopak ma papiery na absolutną światową czołówkę. Wszystko w jego rękach (a raczej nogach).